شرایط وضو و نماز بعد از عمل بینی

همان طور که می دانید مراقبت های بعد از عمل بینی بسیار حائز اهمیت است و نقش بسزایی در نتیجه جراحی خواهد داشت. به همین علت رعایت برخی نکات از جمله نحوه خوابیدن، استحمام کردن، عطسه کردن و موارد دیگر مورد توجه قرار می گیرد. اما یکی از متداول ترین سوالاتی که مراجعه کنندگان مطرح می کنند این است که بعد از عمل بینی چگونه وضو بگیریم؟ چگونه بعد از عمل بینی نماز بخوانم؟ آیا غسل بعد از عمل بینی شرایط خاصی دارد؟ احکام غسل، وضو و نماز بعد از جراحی بینی چیست؟ به منظور یافتن پاسخ این پرسش ها و آشنایی با شرایط وضو، غسل و نماز بعد از عمل تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

مراقبت های بعد از عمل بینی

بدون شک انتخاب بهترین جراح بینی و مراقبت های بعد از عمل دو فاکتور کلیدی در موفقیت یا عدم موفقیت عمل بینی محسوب می شود. یک جراح بینی خوب توانایی بالایی در شناسایی آناتومی بینی بیمار و مشکلات ظاهری یا عملکردی وی داشته و می تواند بهترین مدل و تکنیک جراحی را انتخاب کند. اما در کنار تبحر و مهارت جراح، مراقبت های بعد از عمل نیز بسیار حائز اهمیت است. از مهمترین نکاتی که باید بعد از عمل بینی رعایت شود، عبارتند از:

 • عدم استحمام به مدت یک هفته و اجتناب از خیس شدن پانسمان و گچ بینی
 • اجتناب از عطسه و سرفه شدید یا خنده های بلند
 • عدم انجام فعالیت‌های ورزشی مانند دویدن و شنا
 • اجتناب از نگه داشتن سر رو به پایین
 • عدم استفاده از دخانیات
 • قرار نگرفتن در زیر نور خورشید
 • مصرف غذاهای آبکی تا 24 ساعت بعد از عمل (مانند سوپ سبزیجات)
 • پرهیز از مصرف غذاهای جویدنی تا یک هفته بعد از عمل
 • عدم استفاده از نمک، فلفل و ادویه در غذا
 • عدم استفاده از داروهای رقیق‌کننده خون
 • مصرف منظم داروها و پمادهای تجویز شده توسط پزشک
خواندن نماز بعد از جراحی بینی

غسل و وضو بعد از عمل بینی

همان طور که اشاره شد، بعد از عمل بینی باید به مدت یک هفته از خیس شدن پانسمان و اسپلینت (گچ بینی) خودداری کنید. به همین علت امکان غسل و وضو به شکل معمول وجود ندارد. البته امکان استحمام برای فرد وجود دارد. بدین ترتیب که بیمار می تواند با بردن سر به عقب و کمک فرد دیگری برای شستن موها اقدام کرده و همچنین سایر بخش های بدن را به کمک دوش دستی بشوید. اما امکان شستن صورت، وضو و غسل به شکلی که در احکام اسلام گفته شده است، وجود ندارد.

بیشتر بخوانید: آرایش بعد از عمل بینی

احکام غسل و وضو بعد از عمل بینی

خوشبختانه در دین اسلام احکامی برای گرفتن وضو و غسل کردن بعد از عنل بینی شرایط و احکامی وجود دارد. به طورکلی، چيزي كه با آن زخم یا شكستگی را مي‎بندند و ضماد یا دارویی كه روي زخم و مانند آن مي‎گذارند، جبيره ناميده مي‎شود.

در توضیح المسائل امام خمینی آمده است:

“در صورتی كه آب براي زخم ضرر دارد و يا رساندن آب به روی زخم ممكن نيست، بايد اطراف زخم را بشويد. اگر جبيره پاك است، روی آن مسح كند و اگر جبيره نجس است يا نمی شود روی آن را دست تر كشيد، با احتیاط پارچه پاكی را به طوری كه جزء جبيره محسوب شود روی آن قرار دهد و دست تر روي آن بكشد. اگر تمام محل تيمم يا بعض آن بی مانع باشد، تيمم هم نمایید.”

همانطور که می دانید پانسمان و گچ بینی نباید قبل از یک هفته برداشته شود و همچنین، از خیس شدن آن باید جلوگیری شود. در توضیح المسائل امام خمینی این مسئله به وضوح گفته است که اگر در جاي وضو يا غسل چيزي چسبيده (مانند گچ یا چسب بینی) كه برداشتن آن ممكن نيست، بايد دستور جبيره عمل شود. البته بنابر احتياط واجب اگر تمام يا بعض محل تيمم بي‎مانع باشد تيمم هم انجام گردد.

لازم به ذکر است که غسل جبيره ای مثل وضوی جبيره‎ای است که باید روی جبیره را مسح کنید و جاهای بدون جبیره را بشوید و احتیاط آن است كه غسل را ترتيبي به جا آورید. علاوه بر موارد ذکر شده در توضیح المسائل امام خمینی آمده است: كسی كه نمی داند وظيفه اش تيمم است يا وضوی جبيره‎ای بنابر احتياط واجب بايد هر دو را به جا آورد.

نماز خواندن بعد از عمل بینی

همان طور که اشاره شد، یکی از اقداماتی که بعد از عمل بینی باید از انجام آن خودداری شود، پایین نگه داشتن سر است. از آنجایی که عمل بینی یک جراحی تهاجمی است و استخوان ها، بافت غضروفی و پوست دچار تغییر اساسی می شوند، لذا پایین نگه داشتن سر می تواند تورم، التهاب و حتی خونریزی بعد از عمل بینی را افزایش داده و موجب آسیب به جدی به بینی شود.

به همین علت اکثر پزشکان توصیه می کنند که بعد از عمل از خم کردن و پایین نگه داشتن صورت خودداری کنید. همان طور که می دانید به هنگام رکوع و سجده در نماز سر کاملا به سمت پایین قرار می گیرد. به همین دلیل امکان خواندن نماز مطابق عادت معمول امکان پذیر نخواهد بود. خوشبختانه در دین اسلام شرایط و احکام خواندن نماز در چنین شرایطی به طور کامل شرح داده شده است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

احکام نماز خواندن بعد از عمل بینی

بر اساس توضیح المسائل آیت الله خامنه ای، اگر امکان خواندن نماز به شکل ایستاده وجود نداشته باشد، حکم بر خواندن نماز به شکل نشسته است. اگر به دلایل جسمی یا منع خم شدن از سوی پزشک نمی توانید سجده را به صورت معمول انجام دهید، به صورت نشسته و پشت میز سجده کند، اما باید تا جایی که می توانید شرایط سجده را مراعات کند. در صورتی که فرد درحالت نشسته هم قادر به خم شدن نباشد، تا هر اندازه که می تواند برای به جا آوردن رکوع و سجود خم شده و حتی مُهر را با دست به پیشانی بگذارد.

کلام آخر

مراقبت های بعد از عمل بینی یکی از فاکتورهای کلیدی در موفقیت عمل بینی به شمار می رود، بنابراین رعایت نکات بعد از عمل بسیار حائز اهمیت است. یکی از شایع ترین دغداغه های افراد بعد از عمل بینی شرایط غسل، وضو و نماز بعد از عمل بینی است، زیرا از مهمترین اقدامات بعد از عمل اجتناب از خیس شدن پانسمان و خودداری از پایین نگه داشتن سر است. با این حال بهتر است بدانید که عمل بینی مانع از وضو گرفتن و نماز خواندن نشده و بیمار می تواند باتوجه به احکام بالا وظایف شرعی خود را ادعا کند. در پایان توصیه می شود برای دستیابی به نتیجه مطلوب به بهترین جراح بینی مراجعه کرده و مراقبت های بعد از عمل را جدی بگیرید.

دکتر کیان احمدی

دکتر کیان احمدی

دکتر کیان احمدی جراح گوش و حلق وبینی به عنوان جراح پلاستیک و صورت در بروجرد فعالیت دارند. ایشان فارغ التحصیل و دارای بورد تخصص از دانشگاه تهران هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *