عینک زدن بعد از عمل بینی

افرادی که هر روز از عینک استفاده می‌کنند همواره وزنی را روی پل بینی خود تحمل می کنند که در شرایط معمولی مشکلی برای آن‌ها ایجاد نمی‌کند. اما پس از جراحی بینی با توجه به عوارض جانبی که وجود دارد مانند التهاب و تورم، کوچکترین فشار روی بینی می‌تواند منجر به احساس درد، ناراحتی یا تغییر حالت بینی پس از جراحی شود. حال سوال اینجاست که چه زمانی بعد از عمل بینی می توان از عینک استفاده کرد؟ چه مدت بعد از عمل بینی میتوان عینک افتابی زد؟ آیا امکان استفاده از لنز بعد از عمل بینی وجود دارد؟ به منظور آشنایی بیشتر با شرایط عینک زدن بعد ازعمل بینی تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

عوارض استفاده از عینک بعد از عمل بینی

 بافت های نرم بینی، غضروف‌ها، استخوان و پوست بینی پس از جراحی رینوپلاستی به چندین ماه زمان جهت بهبود و التیام نیاز دارند، بنابراین رعایت برخی نکات از جمله بهترین زمان عینک زدن بعد از عمل بینی بسیار ضروری است. با توجه به اینکه کدام قسمت های بینی شما تحت جراحی قرار گرفته‌اند، ممکن است با استفاده از عینک احساس درد و فشار روی بینی داشته باشید. هر چقدر محدوده جراحی به قسمتی که تیغه عینک روی آن قرار می‌گیرد نزدیکتر باشد، احساس درد و ناراحتی بیشتر خواهد بود.

حتی اگر درد و فشاری را روی پل بینی خود حس نکردید، بهتر است تا زمان بهبودی کامل از عینک استفاده نکنید، زیرا احتمال تغییر شکل بینی و اختلال در نتایج جراحی با ایجاد هرگونه فشاری روی بینی وجود دارد. توجه داشته باشید که فشار حاصل از عینک حتی اگر بسیار کم باشد به دلیل اینکه به صورت مداوم وارد می‌شود، می‌تواند اثرات نامطلوبی را بر جای بگذارد.

زدن عینک بعد از عمل بینی

استفاده از لنز بعد از عمل بینی

همانطور اشاره شد، استفاده از عینک طبی و آفتابی بعد از عمل زیبایی بینی می تواند آسیب های جدی به بینی وارد کرده و تاثیر منفی در عمل بینی ایجاد کند. به همین علت بسیاری از افراد که از عینک طبی استفاده می کنند، می توانند لنزهای تماسی را جایگزین نمایند. اما باز اکثر افراد با این سوال مواجه می شوند که چه زمانی می توانند از لنز چشمی بعد از عمل بینی استفاده کنند؟

بهتر است بدانید که افراد می توانند لنزهای تماسی خود را در هر زمان پس از جراحی به محض اینکه احساس خوبی برای انجام این کار داشته باشید، قرار دهید. البته توجه داشته باشید که برخی از بیماران پس از جراحی دچار تورم در ناحیه چشم می شوند که ممکن است استفاده از لنز آن ها را ناراحت کند. به همین علت توصیه می شود که در خصوص استفاده از لنز با جراح خود مشورت کرده و یا در مواردی که احساس ناراحتی نمی کنید از آن استفاده نمایید.

زمان مناسب برای استفاده از عینک بعد از جراحی بینی

بعد از جراحی بینی جهت جلوگیری از هرگونه ضربه به بینی، معمولاً به مدت یک هفته روی بینی شما آتل (گچ) گذاشته می‌شود. تا زمانی که آتل روی بینی شما قرار دارد می‌توانید از عینک هایی با فرم سبک استفاده نمائيد، زیرا در این مدت آتل از بینی شما در برابر فشار حاصل از فرم عینک جلوگیری خواهد کرد. تا هنگامی که آتل روی بینی شما قرار دارد شاید لازم باشد پدهای عینک خود را کمی بازتر کنید تا روی آتل ثابت بماند.

بعد از برداشتن آتل، اکثر جراحان بینی توصیه می‌کنند به مدت حداقل 6 هفته از هیچ گونه عینکی استفاده نکنید. این زمان ممکن است طبق نظر جراح شما تا 3 ماه هم طول بکشد. بعد از مدت 6 هفته الی 3 ماه، پس از این که جراح بینی شما را معاینه کرد و از بابت بهبود بافت های بینی اطمینان کامل را به دست آورد به شما اجازه می دهد که از عینک استفاده نمائید.

پس از این مدت بهتر است از عینک هایی با فرم سبک استفاده نمائید و از هرگونه ضربه ناگهانی که ممکن است به عینک یا بینی شما وارد شود دوری کنید. به طور مثال زمانی که عینک به چشم دارید ممکن است کودک شما به نبال برداشتن عینک از روی چشم باشد و در پی کشیده شدن فریم عینک به بینی شما نیز ضربه‌ای وارد کند، بنابراین این موارد را لحاظ نمائید و از هر گونه ضربه احتمالی دوری کنید.

عمل بینی و محدودیت زدن عینک

جایگزین های مناسب برای عینک بعد از عمل بینی

همانطور که اشاره شد، استفاده از لنزهای چشمی می تواند گزینه مناسبی برای جایگزینی عینک بعد از جراحی بینی باشد. با این حال اگر شما بنا به دلایلی نمی‌توانید از لنزهای طبی استفاده نمائید، پس از باز کردن آتل می‌توانید از عینک های مخصوص پس از جراحی بینی استفاده نمائید. این عینک ها فرمی بسیار سبک دارند و به گونه ای طراحی شده اند که به جای فشار روی پل بینی، روی گونه ها قرار می‌گیرند و هیچ گونه فشاری به بینی شما وارد نمی شود. قبل از اینکه تحت جراحی قرار بگیرید بهتر است این عینک ها را تهیه کنید تا پس از جراحی در تهیه آن دچار مشکل نشوید.

نوع خاص دیگری از عینک های پس از جراحی بینی وجود دارند که اصطلاحا به عینک های ژله ای معروف هستند. این عینک ها توسط گیره های پلاستیکی ژله ای روی قسمت پایینی فریم عینک در زیر چشمان شما به صورت ثابت قرار می‌گیرند و در این حالت نیز هیچ گونه فشاری به بینی وارد نمی‌شود. اما در آخر و به عنوان ساده ترین گزینه می توانید عینک را روی پیشانی بچسبانید! شاید به لحاظ فشن استایل امتیاز منفی بگیرید، اما نتایجی که پس از آن به دست می‌آورید رضایت خواهید داشت.

چه مدت بعد از عمل بینی می توان عینک آفتابی زد؟

برخی از افراد نسبت به نور آفتاب چشم های حساسی داشته و دچار ناراحتی می شوند، به همین علت نیاز به عینک آفتابی دارند. افرادی که چنین شرایط را دارند معمولا بعد از عمل بینی با این سوال مواجه می شوند که چه موقع می توانند از عینک آفتابی استفاده کنند؟ در پاسخ به این سوال باید بدانید که شرایط و بهترین زمان زدن عینک آفتابی بعد از عمل بینی همانند عینک های طبی بین 6 هفته و تا 3 ماه است.

بنابراین، توصیه می شود پس از معاینه جراح و صلاحدید پزشک اقدام به زدن عینک آفتابی نمایید. همچنین، به افرادی که نسبت به نور خورشید حساسیت دارند، توصیه می شود از کلاه های نقاب دار برای جلوگیری از تابش آفتاب به چشم خود استفاده کنند.

فاصله عمل بینی و لیزیک چشم

یکی از سوالات متداولی که افراد مطرح می کنند این است بهتر است اول عمل چشم یا عمل بینی؟ و اینکه فاصله عمل بینی و لیزیک چشم بادی چه مدت باشد؟ توصیه می‌شود اگر شما کاندید مناسبی برای جراحی لیزیک یا لازک هستید، پیش از جراحی بینی ابتدا این جراحی‌ها را انجام دهید تا تا بیمار بعد از جراحی بینی نیازی به عینک نداشته باشد. جراحی بینی حدود سه ماه بعد از لیزیک قابل انجام است. زیرا ابتدا باید دوره نقاهت چشم تقریبا تمام شده باشد تا جراحی بینی مشکلی برای چشم ایجاد نکند.

اما اگر به هر دلیلی بخواهید ابتدا جراحی زیبایی بینی و سپس لیزیک انجام دهید، می توانید 4 هفته بعد از جراحی بینی، عمل لیزیک چشم را انجام دهید. اگر بیش از یک ماه نیاز به استفاده از عینک آفتابی دارید، بهتر است بیشتر از زمان گفته شده صبر کنید. با این حال بهتر است قبل از جراحی بینی ابتدا لیزیک انجام شود.

کلام آخر

اگر به تازگی تحت جراحی بینی قرار گرفته‌اید به احتمال زیاد با سوالات زیادی در مورد مراقبت‌های بعد از عمل بینی روبرو هستید. یکی از مواردی که به خصوص برای افرادی که از عینک طبی استفاده می کنند، زمان مناسب برای عینک زدن بعد از عمل بینی است. به طور کلی، استفاده از عینک طبی یا آفتابی به مدت 6 هفته و در برخی افراد تا 3 ماه توصیه نمی شود، زیرا فشار وارد شده بر بینی می تواند نتایج منفی در بینی افراد ایجاد کند.

در این مدت توصیه می شود که افراد از لنزهای تماسی، عینک های مخصوص پس از جراحی و عینک های ژله ای استفاده نمایند. نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که اگر شما فقط جراحی در نوک بینی یا فقط در قوز بینی انجام داده اید ممکن است پزشک به شما توصیه های متفاوتی ارائه دهد. به همین علت جهت کسب اطلاعات دقیق تر از زمان عینک زدن بعد از عمل بینی، با جراح بینی خود مشورت کنید.

سوالات متداول

دکتر کیان احمدی

دکتر کیان احمدی

دکتر کیان احمدی جراح گوش و حلق وبینی به عنوان جراح پلاستیک و صورت در بروجرد فعالیت دارند. ایشان فارغ التحصیل و دارای بورد تخصص از دانشگاه تهران هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *