عمل جراحی بینی مردانه

علاوه بر خط فک و چانه، بینی یکی از عوامل تاثیر گذار در زیبایی چهره آقایان است. در سال های اخیر جراحی های زیبایی میان آقایان نیز رواج بسیاری یافته است، یکی از این جراحی‌ها، عمل زیبایی بینی است. طبق تحقیقاتی که به تازگی انجام شده است یک سوم جراحی های بینی که در سال‌های اخیر انجام شده است برای مردان بوده است، اما نکته‌ای که توسط جراح باید رعایت شود توجه به حفظ ظاهر مردانه در حین جراحی است. حال سوال اینجاست که بینی مردانه چه ویژگی های دارد؟ بهترین فرم بینی مردانه کدام است؟ آیا عمل بینی گوشتی مردانه طبیعی عوارض دارد؟ به منظور آشنایی بیشتر عمل بینی در مردان تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

عمل بینی در مردان با چه هدفی انجام می شود؟

به طورکلی، جراحی بینی با دو هدف زیبایی و درمانی انجام می شود که عمل بینی های مردان نیز از این قاعده مستثنی نیست. جراحی بینی در آقایان معمولا با هدف رفع نواقص ظاهری که ناشی از عیوب مادرزادی یا آسیب هایی که به دلیل سانحه یا آسیب های ورزشی است، انجام می شود. علاوه بر این، مشکلاتی تنفسی که در اثر پولیپ بینی، بزرگی شاخک بینی، انحراف تیغه بینی و سایر اختلالات عملکردی ایجاد می شود، در جراحی بینی مردان برطرف می گردد.

جراحی بینی مردان چه ویژگی هایی دارد؟

اگرچه شکل ظاهری بینی در هر فرد سلیقه ای است، استاندارهایی برای بینی مردانه وجود دارد که معمولا توسط متخصص جراحی اندازه گیری می شود. اکثر مردان تمایلی به داشتن شکل های غیر طبیعی بینی مانند فرم های فانتزی و نیمه فانتزی نداشته و بینی طبیعی تر را می پسندد. به طورکلی، مهمترین معیارهایی که در بینی های مردانه رعایت می شود، عبارتند از:

 • نوک بینی زیبا و طبیعی
 • طول بینی مناسب و بدون قوس
 • داشتن تقارن بین سوراخ های بینی
 • ارتفاع بینی و پره های متناسب

رعایت همه استاندارهای زیبایی بینی موجب می شود عمل رینوپلاستی مردان طبیعی به نظر می رسد. لازم به ذکر است که شکستگی بینی در مردان بیشتر از زنان رخ می دهد، لذا عمل های ترمیمی برای درمان شکستگی و پس از آن مشکلات ظاهری بینی که در اثر شکستگی ایجاد شده است، با عمل رینوپلاستی برطرف می شود.

چه نکاتی در جراحی بینی مردانه باید رعایت شود؟

همانطور که اشاره شد، جراحی زیبایی بینی شامل ایجاد تغییراتی در شکل یا اندازه بینی است که اصلاح انواع ناهنجاری ها مانند انحراف تیغه بینی، قوز روی پل بینی، کاهش بافت چربی، کاهش اندازه حفره‌های بینی و سایر موارد را در بر می‌گیرد. در مورد جراحی های بینی مردان باید با حفظ ظاهر مردانه، ملاحظات ویژه برای افراد مختلف را نیز در نظر گرفته شود که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

حفظ فرم مردانه و طبیعی

نکته مهم در عمل بینی مردانه حفظ ظاهر مردانه و عدم ایجاد ظاهری زنانه است. به طور مثال برای برداشتن قوز بینی در مردان پشت و پل بینی با محکم و صاف باقی مانده و از ایجاد هرگونه شیب، قوس و زاویه خودداری شود.

نوک بینی طبیعی

نوک بینی مردان نباید زاویه یا شیب به سمت بالا داشته باشد، زاویه نوک بینی در آقایان پس از جراحی باید بین 90 تا 100 درجه باشد و هرگونه چرخش بیش از این زاویه باعث ایجاد نوک بینی زنانه می‌شود که در آن حفره‌های بینی بیش از حد نمایان می‌شود.

رعایت تناسبات بینی با چانه

جراحی زیبایی مردان در اغلب موارد با جراحی کاشت پروتز چانه به صورت همزمان انجام می‌شود تا خط فک در آن‌ها نمایان‌تر شود، عدم ایجاد برجستگی در نوک بینی باعث می‌شود که خط چانه بیشتر دیده شود و صورت حالت مردانه‌تری پیدا کند.

درمان شکستگی بینی قبل از عمل زیبایی

کج بودن بینی یکی از مشکلات رایجی است که اغلب مردان جهت اصلاح آن اقدام به جراحی بینی می‌نمایند. اصلاح بینی کج یکی از موارد دشوار در جراحی بینی است، زیرا در اکثر موارد نیاز به اصلاح غضروف و استخوان تیغه میانی بینی خواهد بود و ممکن است پس از جراحی در برخی افراد، غضروف و استخوان تا حدودی به فرم اولیه خود باز گردد. اگر کجی بینی مربوط به شکستگی‌هایی در گذشته باشد باید ابتدا شکستگی‌ها اصلاح شود که در مواردی نیاز به پیوند غضروف و سپس سپتوپلاستی (اصلاح انحراف تیغه بینی) است.

در جراحی بینی مردانه چه نواقصی اصلاح می شود؟

در جلسات اولیه ویزیت و مشاوره پزشک با بررسی ساختار خارجی و داخلی بینی شما، تهیه عکس‌های رادیوگرافی و دیجیتالی انواع ناهنجاری‌های موجود را بررسی می‌نماید و تغییراتی که طی جراحی ایجاد می‌شود را برای بیمار توضیح می‌دهد. در سال‌های اخیر با پیشرفت نرم افزارهای گرافیکی پزشک می‌تواند با استفاده از تصاویر چهره‌ی فرد، تغییراتی که حین عمل ایجاد می‌شود و چهره‌ نهایی فرد را پیش از عمل برای او ترسیم نماید تا با دید باز جهت انجام جراحی تصمیم بگیرد.

برخی از تغییرات و اصلاحاتی که حین جراحی بینی مردان ممکن است ایجاد شود عبارتند از:

 • از بین بردن برآمدگی روی پل بینی
 • تغییر شکل نوک بینی
 • باریک نمودن بینی جهت تطابق با سایر اجزاء صورت
 • کاهش اندازه حفره‌های بینی
 • تغییر زاویه بین بینی و لب بالا

مواردی که ذکر شد اصلاحاتی هستند که در اکثر جراحی‌های زیبایی مردانه انجام می‌شود اگر شما مورد دیگری را در نظر دارید می‌توانید با پزشک خود مشورت نمائید تا در صورت امکان برای شما انجام شود.

عمل انحراف بینی مردانه
عمل بینی مردان

انواع بینی مردان

به طور کلی، بینی ها بر اساس ساختار استخوانی، بافت غضروفی و ضخامت پوست به دو نوع گوشتی و استخوانی تقسیم بندی می شود. به همین علت انجام هر نوع عمل زیبایی بینی در افراد مختلف منحصر به فرد است. ضخامت پوست و میزان استحکام بینی به عنوان دو فاکتور کلیدی در نتیجه عمل بینی در نظر گرفته می شود. از طرفی فرم های بینی به سه فرم عمل بینی طبیعی، جراحی بینی فانتزی و نیمه فانتزی طبقه بندی می شود که اغلب مردان تمایل به فرم طبیعی دارند.

عمل بینی گوشتی مردانه طبیعی

به طور کلی، بینی های گوشتی دارای پوست ضخیم، غدد چربی و منافذ باز هستند. همچنین، اغلب بینی های گوشتی از استحکام کافی برخوردار نیستند. به همین علت جراحی این نوع از بینی ها به مراتب دشوارتر از جراحی بینی استخوانی است. بهتر است بدانید که اغلب بینی آقایان پوست ضخیم دارند، لذا بهترین فرم برای عمل بینی مردانه مدل طبیعی یا نچرال خواهد بود. عمل بینی گوشتی مردانه طبیعی به نسبت مدل های فانتزی یا نیمه فانتزی انتخاب بهتری محسوب می شود.

عمل بینی طبیعی استخوانی مردانه

برخلاف بینی های گوشتی، بینی های استخوانی دارای پوست نازک با غضروف قوی هستند. اگر چه جراحی بینی استخوانی چالش های عمل بینی گوشتی را ندارد، اما نیاز به مهارت بالای پزشک خواهد داشت. عمل بینی طبیعی استخوانی مردانه از رایج ترین مدل ها به شمار می رود.

روش انجام عمل بینی مردانه

جراحی با توجه به شرایط عمومی بیمار تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می شود. در ابتدا برشی در ناحیه بین حفره های بینی ایجاد می‌شود، هرگونه تغییر شکلی که لازم باشد در استخوان، غضروف یا بافت بینی انجام می شود و پس از ایجاد تغییرات با بخیه هایی در داخل و خارج بینی، برش ایجاد شده بسته می شود.

تفاوت عمل بینی مردان و زنان

چهره‌ زنان حالتی ظریف و قلبی شکل دارد در صورتی که در مردان گونه، فک و بینی معمولاً برجسته تر است. بینی مردان پل بلندتری دارد و دارای عرض بینی بیشتر و پ.ست ضخیم تر هستند.. یکی از ویژگی های بینی خانم ها فرورفتگی ظریف در امتداد پل بینی است و طول بینی خانم ها از آقایان کوتاهتر است.

تمام مواردی که ذکر شد ویژگی های ساختاری چهره‌ زنانه و مردانه است که اگر در جراحی بینی به این تناسبات و ویژگی های آناتومی چهره به درستی رعایت نشود ممکن است نتیجه‌ جراحی منجر به ظاهری زننده شود. اغلب مردانی که معیارهای بینی طبیعی و مردانه در آن ها رعایت نشده است باعث نارضایتی فرد بعد از عمل شده و مطمئناً چهره‌ مردانه‌ که بینی ظریف و زنانه دارد هیچ گونه جاذبه ای نخواهد داشت.

بهترین فرم بینی مردانه

بهترین فرم بینی در مردان و زنان کاملا سلیقه ای است، اما اغلب مردان بینی طبیعی را برای خود می پسندد. اگرچه برخی از مردان تمایل بسیاری به تغییر شکل ظاهری بینی خود دارند، اما اغلب پزشکان توصیه می کنند که از تغییرات بیش از حد بر روی بینی خودداری کنند، زیرا تغییرات و کوچک کردن بیش از حد بینی می تواند سبب بروز مشکلات تنفسی شود.

همچنین ، اغلب مردان دارای بینی های بزرگ یا اصطلاحا گوشتی هستند که به واسطه ضخامت بالای پوست بینی می تواند مشکلاتی را در عمل های فانتزی یا نیمه فانتزی ایجاد کند. در نهاین می توان گفت که اغلب پزشکان معتقدند جراحی بینی طبیعی، زیباترین ترین و مناسب ترین جراحی بینی مردانه است که متناسب با بینی گوشتی یا استخوانی و اصلاح نواقص بینی انجام می شود.

عوارض عمل بینی در مردان

جراحی بینی عوارض جدی به همراه ندارد، اما همچنان دارای اثرات موقتی که به مرور زمان بهبود می یابد. اگرچه ای عمل زیبایی بی خطر است، اما در برخی موارد به دلیل نداشتن مهارت جراح و عدم رعایت مراقبت های بعد از عمل بینی، عوارضی به وجود می آید. به طور کلی، مهمترین عوارض عمل بینی مردانه عبارتند از:

 • التهاب: پس از عمل بینی، ممکن است التهاب در محل عمل ایجاد شود که باعث درد و تورم می شود.
 • انسداد بینی: به دلیل تورم و التهاب، ممکن است مسیر هوا در بینی مسدود شود که باعث ایجاد مشکلات
 • تنفسی خواهد شد.
 • خونریزی: خونریزی بعد از عمل بینی در حدود خفیف طبیعی است که در طول چند روز اول پس از عمل رخ می دهد.
 •  عفونت: در صورتی که به درستی مراقبت پس از عمل بینی انجام نشود، ممکن است عفونت در محل عمل ایجاد شود. اکثر عفونت ها با مصرف آنتی بیوتیک درمان خواهد شد.
 • تغییرات در حس بویایی: مشکلات بویایی بعد از عمل بینی طبیعی است و پس از مدتی برطرف می شود و در برخی موارد به دلیل آسیب به عصب بینی این عارضه دائمی خواهد بود.
 •  عدم رضایت بیمار از شکل بینی: در برخی موارد، عمل بینی ممکن است باعث تغییر شکل بینی شود که در برخی موارد مورد پسند بیمار نباشد.
 • نیاز به عمل ترمیمی بینی: در برخی موارد، نتیجه عمل بینی نامطلوب و بیمار با مشکلات ظاهری یا تنفسی مواجه می شود. در چنین شرایطی بیمار نیاز به عمل دوباره یا جراحی ترمیمی بین خواهد داشت.

در کل، عمل بینی یک عمل جراحی است و همانند سایر عمل های جراحی، دارای ریسک های خاص خود است. بهتر است قبل از تصمیم به عمل، با پزشک خود در مورد تمام جنبه های عمل بینی و ریسک های آن صحبت کنید.

توصیه پایانی

اگرچه اغلب مردان و پزشکان مدل بینی طبیعی را توصیه می کنند، اما در نهایت سلیقه بیمار و تشخیص جراح دو فاکتور اصلی در انتخاب بهترین مدل جراحی بینی مردان محسوب می شود. اغلب مردان نسبت به زنان محتاط تر بوده و تمایلی به تغییرات غیرطبیعی ندارد. علاوه بر این، تغییر بیش از حد بینی می تواند احتمال بروز مشکلات تنفسی را افزایش دهد. درنتیجه عمل بینی طبیعی در مردان متداول تر و کم خطرتر از سایر فرم های بینی است. در نهایت توصیه می شود جهت انتخاب بهترین فرم بینی مردانه به بهترین جراح بینی در بروجرد مراجعه نمایید.

دکتر کیان احمدی

دکتر کیان احمدی

دکتر کیان احمدی جراح گوش و حلق وبینی به عنوان جراح پلاستیک و صورت در بروجرد فعالیت دارند. ایشان فارغ التحصیل و دارای بورد تخصص از دانشگاه تهران هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *