رابطه جنسی بعد از عمل بینی

همانطور که می دانید انتخاب بهترین جراح بینی و رعایت مراقبت های بعد از عمل، دو فاکتور اثرگذار در نتیجه عمل بینی است. در صورتی که جراح از مهارت بالایی برخوردار باشد، رعایت دستورالعمل های پزشک بسیار ضروری است. یکی از سوالاتی که اغلب مراجعه کنندگان قبل یا بعد از عمل مطرح می کنند این است که بهترین زمان رابطه جنسی بعد از عمل بینی چه هنگامی است؟ آیا نزدیکی بعد از عمل بینی خطرناک است؟ عوارض نزدیکی بعد از عمل بینی چیست؟ به منظور آشنایی با بایدها و نبایدهای روابط زناشویی بعد از عمل بینی تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

رابطه قبل از عمل بینی

پیش از بررسی شرایط نزدیکی بعد از جراحی بینی، افرادی قصد عمل بینی را داشته و حتی به زودی تحت این عمل جراحی قرار می گیرند، با این سوال مواجه شوند که آیا رابطه قبل از عمل بینی خطرناک است؟ در خصوص پاسخ به این سوال بهتر است بدانید که اگر سالم هستید و هیچ گونه بیماری ندارید، رابطه جنسی هیچ تاثیر مخربی قبل از عمل نخواهد داشت.

تنها نکته مهمی قبل از جراحی بینی این است که از مصرف هر نوع دارویی که خون را رقیق می کند باید خودداری شود. به همین علت مصرف قرص هایی مانند ویاگرا قبل از عمل بینی توصیه نمی شود. در غیر این صورت، رابطه جنسی به طور طبیعی قبل از جراحی بینی ممنوعیتی ندارد.

نزدیکی بعد از عمل بینی

رابطه جنسی بعد از عمل بینی

ممکن است به نظر برسد که فعالیت جنسی هیچ تأثیری روی صورت و بینی نخواهد داشت، اما فعالیت بدنی زود هنگام پس از جراحی بسیار خطرناک است. اگرچه روابط آرام و بوسیدن هایی که آسیب یا فشاری بر بینی ایجا نکند، بلامانع است. اما فعالیت های جنسی شدید تا دو هفته بعد از عمل می تواند خطر خونریزی را افزایش دهد.

بهتر است بدانید که فعالیت های جنسی نیاز به آمادگی جسمی و در عین حال روحی دارد. بدن شما بهتر از هر فردی می تواند شرایط خود را برای از شروع فعالیت های جنسی ارزیابی کند. زمانی که درد و ضعف عمومی دارید، برقراری رابطه توصیه نمی شود. از طرفی ممکن است چند هفته از عمل بینی گذشته و بدن شما انرژی از دست رفته خود را بدست آورده است، اما به لحاظ روحی و روانی امکان برقراری نزدیکی را نداشته باشید. بنابراین توصیه می شود تنها در صورت داشتن آمادگی جسمی و ذهنی برای نزدیکی بعد از عمل بینی اقدام نمایید.

آیا رابطه جنسی بلافاصله بعد از جراحی بینی خطرناک است؟

بله. رابطه جنسی ممکن است موفقیت جراحی بینی را مختل کند، زیرا رابطه جنسی باعث ترشح آدرنالین زیادی در بدن شده که می تواند باعث تورم و خونریزی بینی شود. علاوه بر این، در حین فعالیت های جنسی احتمال برخورد ضربه (مانند برخوورد دست یا صورت همسر) به بینی بسیار زیاد است و هرگونه ضربه یا فشار می تواند آسیب جدی به بینی وارد کند. به همین علت توصیه می شود تا بهبودی کامل از فعالیت های جنسی خودداری کنید.

بهترین زمان رابطه جنسی بعد از عمل بینی

به طورکلی تعیین دقیق زمان از سرگیری فعالیت های جنسی در افراد مختلف متفاوت است. در حقیقت نوع جراحی، تغییرات ایجاد شده و سرعت بهبود بدن نقش بسزایی در تعیین بهترین زمان رابطه جنسی بعد از عمل بینی دارد. با این حال، اکثر پزشکان نزدیکی بعد از عمل بینی را بین 2 تا 3 هفته بعد از عمل توصیه می کنند.

نزدیکی بعد از عمل بینی گوشتی

همانطور که اشاره شد نوع جراحی و میزان تغییرات بینی به همراه سرعت بهبود بدن بیمار نقش موثری در التیام زخم ها و آغاز فعالیت های جنسی دارد. از آنجایی که برخی از بینی های گوشتی به واسطه پوست ضخیم و ضعف بافت غضروفی نیاز به پیوند غضروف دارند، التهاب و تورم بیشتری نسبت به بینی های استخوانی تجربه می کنند. در نتیجه رابطه جنسی در فواصل زمانی نزدیک به عمل می تواند باعث افزایش گردش خون و حتی خونریزی شود. بنابراین در جراحی بینی گوشتی بهتر است تا یک ماه از داشتن رابطه اجتناب کرده تا تورم کاهش یابد.

خطرات نزدیکی بعد از عمل بینی

عوارض رابطه جنسی بعد از جراحی بینی

به طورکلی، تاکید جراحان بینی بعد از عمل این است که از هرنوع فعالیت که باعث افزایش ضربان قلب و فشار خون می شود، خودداری شود. بهتر است بدانید که افزایش فشار خون می تواند خطر خونریزی بینی به دلیل پارگی عروق کوچک در مخاط در حال بهبودی را افزایش دهد.

بهتر است بدانید که با برقراری رابطه جنسی، اعصاب پاراسمپاتیک به طور طبیعی تحریک شده و ضربان قلب، آدرنالین و فشارخون افزایش پیدا می کند. در این وضعیت صورت از جمله بینی دچار تورم شده و حتی می تواند باعث خونریزی شود. به همین علت پزشکان توصیه می کنند بین 2 تا 4 هفته از انجام فعالیت های بدنی شدید از جمله روابط جنسی که منجر به افزایش آدرنالین و برانگیختگی می شوند، خودداری شود. توجه داشته باشید هر چه نزدیکی و فعالیت جنسی طولانی تر باشد، عوارض شدیدتری مانند افتادگی در نوک بینی رخ خواهد داد.

آیا بوسیدن بعد از عمل بینی خطرناک است؟

توجه داشته باشید یکی از نکات اساسی بعد از عمل زیبایی بینی، مراقبت از بینی در برابر هر نوع آسیب فیزیکی است. هر نوع اصابت جسم، وارد شدن ضربه و فشار بر بینی می تواند خونریزی و حتی تغییر شکل را در بینی ایجاد کند. به همین علت اکثر پزشکان فعالیت های جنسی از جمله بوسیدن را منع کرده و بهترین زمان آن را بین 2 تا 4 هفته بعد از عمل در نظر می گیرند. اگرچه بوسه های آرام و بدون فشار بعد از عمل مشکلی ایجاد نمی کند، اما بهتر است برای کاهش آسیب از انجام آن خودداری شود.

کلام آخر

یکی از مهمترین نکاتی که باید بعد از جراحی بینی رعایت شود، اجتناب از فعالیت های شدید بدنی مانند ورزش بعد از عمل بینی است. اما بهتر است بدانید که رابطه جنسی بعد از عمل بینی نیز نوعی فعالیت شدید بدنی در نظر گرفته می شود، زیرا در حین نزدیکی میزان فشارخون و آدرنالین بدن افزایش پیدا می کند. به همین علت احتمال خونریزی و آسیب به بینی بالا می رود. بنابراین، پزشکان توصیه می کنند بین 2 تا 4 هفته از انجام فعالیت های جنسی خودداری کنید. البته 8 هفته زمان برای بهبودی کامل نیاز است، با این حال می توانید برای شروع روابط جنسی زودتر با پزشک خود مشورت نمایید.

دکتر کیان احمدی

دکتر کیان احمدی

دکتر کیان احمدی جراح گوش و حلق وبینی به عنوان جراح پلاستیک و صورت در بروجرد فعالیت دارند. ایشان فارغ التحصیل و دارای بورد تخصص از دانشگاه تهران هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *