خونریزی بعد از عمل بینی

امروزه جراحی بینی از جمله عمل های زیبایی پر طرفدار است و سالیانه افراد زیادی متقاضی آن هستند. اما خونریزی بعد از عمل بینی از جمله نگرانی های افرادی است که قصد انجام این جراحی را دارند. برخی از افراد در رابطه با عوارض این جراحی و از جمله خونریزی بعد از جراحی دغدغه هایی دارند، از این رو ما در این مقاله به بررسی موضوع خونریزی بعد از عمل بینی خواهیم پرداخت و ضمن بررسی دلایل آن، به نکاتی پیرامون پیشگیری و درمان آن نیز اشاره خواهیم کرد. لذا برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و دریافت پاسخ بسیاری از پرسش های رایج توصیه می کنم با ما همراه باشید.

آیا خونریزی بینی بعد از عمل خطرناک است؟

خونریزی بعد از عمل بینی می تواند طبیعی باشد و معمولا با گذشت زمان بهبود می یابد. علت این امر در واقع به دلیل انجام جراحی و آسیب دیدن عروق خونی ناحیه بینی است و معمولا ترمیم این عروق نیاز به زمان دارد. از این رو توصیه می کنیم تا زمان بهبودی صبور باشید و نکات مراقبتی بعد از جراحی را رعایت نمایید. اما نکته ای که در این زمینه باید توجه داشته باشید، این است که در صورتی که خونریزی شدید باشد می تواند نشانه جدی باشد. اگر بعد از گذشت زمان و دوره نقاهت بهبودی حاصل نشود، نیاز به مداخلات پزشکی و مراجعه به جراح وجود دارد.

علت خونریزی بعد از عمل بینی

یکی از دلایل خونریزی بعد از رینوپلاستی یا همان جراحی زیبایی بینی، خشکی آن است. استفاده از سرم های شستشو می تواند در بهبود این عارضه موثر باشد، از طرفی میزان خونریزی بعد از عمل بینی وابسته به شرایط سلامتی افراد است، به طوری که در افرادی که فشار خون بالایی دارند، می تواند عوارض خونریزی بعد از جراحی بینی شدیدتر باشد.

مصرف داروهای ضد انعقاد خون مانند آسپرین نیز می تواند در تشدید این عارضه دخیل باشد. علاوه بر موارد فوق در برخی از افراد به دلیل انحراف بینی و یا نوع عمل نیاز به اعمال تغییرات بیشتری در حین جراحی است. بنابراین، میزان خونریزی در این افراد شدیدتر خواهد بود. گفتنی است حساسیت به داروهای بیهوشی و وارد شدن ضربه به بینی از دیگر علل خونریزی بعد از عمل بینی به شمار می رود.

دلایل خونریزی بینی بعد از عمل

خونریزی بعد از عمل بینی تا چند روز ادامه دارد؟

یکی از سوالاتی که اکثر مراجعین می پرسند این است که خونریزی بعد از جراحی بینی تا چند روز ادامه می یابد؟ به طور معمول و با رعایت نکات مراقبتی معمولا بعد از 2 تا 3 پس از جراحی خونریزی کاهش یافته و تا یک هفته بعد بهبود می یابد. اما در مواقعی ممکن است بعد از گذشت این زمان همچنان شاهد خونریزی باشیم و یا میزان آن با وجود گذشت چندین روز کاهش نیابد، در این شرایط توصیه می شود حتما با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

کاهش خونریزی بعد از عمل بینی

  1. از مهمترین راهکارهایی که به کاهش خونریزی بعد از جراحی بینی کمک می کند، عبارتند از:
  2. برای کاهش خونریزی بعد از عمل بینی، توصیه می شود از کمپرس سرد استفاده شود.
  3. در زمان خونریزی های خفیف می توان از داروهای تجویز شده توسط پزشک مانند قطره فنیل افرین استفاده کرد. این داروهای باعث تنگ شدن عروق گشته و در کنترل خونریزی بعد از جراحی بینی موثر هستند.
  4. مصرف ویتامین k نیز می تواند در درمان خونریزی بعد از عمل بینی تجویز گردد. این ویتامین در انعقاد خون نقش دارد و کمبود آن می تواند در تشدید خونریزی موثر باشد.

کنترل خونریزی بعد از جراحی بینی با تامپون

امروزه اغلب پزشکان و جراحان ماهر جراحی بینی بدون تامپون انجام می دهند. اما در برخی شرایط که بیمار از مشکلات انعقاد خون رنج می برد، تامپون بینی می تواند در کنترل خونریزی بعد از عمل بینی موثر باشد. تامپون ها را اغلب با استفاده از پمادهای آنتی بیوتیک آغشته می سازند تا از بروز عفونت پیشگیری گردد و علاوه بر آن با کاهش خشکی بینی از خونریزی ناشی از آن نیز جلوگیری می کنند.

جلوگیری از خونریزی بعد از عمل بینی

از نکات مراقبتی برای جلوگیری از خونریزی بعد از عمل بینی، اجتناب از فین کردن در روزهای پس از جراحی است. فین کردن می تواند به رگ های بینی فشار وارد کرده و باعث تشدید خونریزی گردد.

علاوه بر آن توصیه می شود بعد از جراحی از حرکات شدید و ناگهانی عضلات صورت مانند خندیدن و گریه کردن شدید پرهیز شود. غذاهای سفت نیز بعد از جراحی توصیه نمی شود و تا مدتی می بایست از غذاهای نرم و روان مانند سوپ استفاده گردد. اجتناب از فعالیت های بدنی شدید، جلوگیری از وارد شدن ضربه به بینی از دیگر نکات مراقبتی است.

داروهای ضد انعقاد خون قبل و بعد از جراحی نباید استفاده گردد، زیرا این داروها می توانند سبب تشدید خونریزی بعد از عمل بینی گردند. علاوه بر این از مکمل ها و داروهای گیاهی نیز بدون نظر پزشک نباید استفاده شود، زیرا برخی از این محصولات دارای ترکیبات ضد انعقادی خون هستند. علاوه بر موارد فوق استفاده از الکل قبل و بعد از جراحی بینی می بایست متوقف شود.

توصیه پایانی

همان طور که در طول مقاله اشاره شد، خونریزی بعد از جراحی بینی به مدت یک هفته طبیعی است. در صورتی که علائم بهبود نیافته و تشدید شود، مراجعه به جراح الزامی است. استفاده از برخی از روش های مراقبتی در پیشگیری و درمان این عارضه موثر است. همچنین به این نکته اشاره شد که میزان خونریزی بعد از عمل بینی در افراد مختلف متفاوت است و می تواند وابسته به شرایط جسمی فرد و نوع جراحی انجام شده باشد.

توجه داشته باشید که مهارت پزشک جراح زیبایی در کاهش عوارض عمل بینی بسیار موثر است. از این رو توصیه می شود، در انتخاب جراح بینی در لرستان دقت لازم را داشته باشید تا از بروز عوارض ناخواسته پیشگیری گردد. شما می توانید برای اطمینان از عمل بینی با نتیجه ایده آل به دکتر کیان احمدی، بهترین جراح بینی در بروجرد مراجعه نمایید.

دکتر کیان احمدی

دکتر کیان احمدی

دکتر کیان احمدی جراح گوش و حلق وبینی به عنوان جراح پلاستیک و صورت در بروجرد فعالیت دارند. ایشان فارغ التحصیل و دارای بورد تخصص از دانشگاه تهران هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *