جراحی لوزه

 
 

جراحی لوزه در بروجرد یا تونسیلکتومی (Tonsillectomy) یک عمل جراحی برای برداشتن لوزه ها است. پزشک، جراحی را از طریق دهان انجام می دهد. اگر کودک در شب مشکل تنفسی داشته باشد، این مشکلات تنفسی پس از جراحی بهبود می یابد. لوزه ها توده های بافتی در دو طرف پشت گلو هستند که بدن برابر عفونت ها محافظت می کنند. عمل لوزه یکی از رایج ترین جراحی هایی است که کودکان و نوجوانان انجام می دهند. ما در این مقاله از بهترین جراح لوزه در لرستان دکتر کیان احمدی قصد داریم به بررسی جراحی لوزه بپردازیم، لذا تا انتهای همراه ما باشید.

لوزه چیست؟

لوزه ها بافت هایی هستند که در دو طرف گلو قرار دارند. لوزه ها از طریق موادی که آن ها تولید می کند به مقابله با باکتری ها، ویروس ها و سایر میکروب کمک می کنند. التهاب و تورم لوزه ها در نتیجه برخورد لوزه با میکروب هایی که به بدن حمله می کنند، رخ می دهد.

اگر کودک شما از التهاب لوزه های مداوم یا غیرمعمول مکرر رنج می برد، پزشک ممکن است به شما پیشنهاد کند که برای برداشتن لوزه ها تحت عمل جراحی قرار بگیرید. فرآیند برداشتن لوزه ها به دلیل وجود بافت هایی شبیه به لوزه ها که عملکرد مشابهی را انجام می دهند، منجر به افزایش میزان بیماری در کودک نمی شود.

کودک شما بدون لوزه ظاهر متفاوتی نخواهد داشت و هیچ جای زخمی پس از جراحی قابل مشاهده نخواهد بود. کودکان معمولاً 2 تا 4 ساعت پس از جراحی می توانند به منزل بروند. معمولاً تا 2 هفته بعد از جراحی گلودرد و گوش درد دارند. احتمالاً فرزند شما می‌ تواند در عرض 1 هفته به مدرسه یا مهدکودک بازگردد و در عرض 2 هفته به فعالیت کامل خود بپردازد.

التهاب لوزه - دکتر کیان احمدی

چه زمانی جراحی لوزه نیاز است؟

التهاب لوزه همیشه نیاز به جراحی ندارد، اما در برخی موارد پزشک تشخیص به برداشتن لوزه با عمل جراحی می کند. به طور کلی، عمل لوزه در شرایطی انجام می شود که بیمار یک یا چند مورد از علائم زیر را داشته باشد.

 • بزرگ شدن لوزه ها تا حدی که تنفس دشوار است
 • اشکال در بلع در بیمار
 • گلودردهای مکرر
 • تبدیل ورم لوزه به التهاب گوش میانی یا سینوزیت و سایر عوارض
 
 

بیشتر بخوانید: سرطان لوزه

 

مزایای عمل تونسیلکتومی چیست؟

انجام عمل لوزه می تواند مزایای زیادی داشته باشد، از جمله:

 • کیفیت خواب بهتر
 • عفونت کمتر
 • بهبود کیفیت زندگی

نحوه آمادگی برای برای جراحی

جراحی می تواند هم برای هر فرد به ویژه کودکان استرس زا باشد. داشتن اطلاعات و آگاهی به شما کمک می کند تا بفهمید روندی در انتظار شماست.

 • دستورالعمل ها را دقیقاً در مورد اینکه چه زمانی باید خوردن و آشامیدن را متوقف کنید، دنبال کنید. اگر پزشک به شما گفته است که در روز جراحی بخواهد دارو مصرف کنید، آن را فقط با یک جرعه آب مصرف کند.
 • قبل از جراحی حمام کرده و از لوسیون یا دئودورانت استفاده نکنید.
 • عمل جراحی معمولا کمتر از 1 ساعت طول می کشد.
 • پس از جراحی، بیمار به اتاق ریکاوری منتقل می شود.
 • احتمالاً 2 تا 4 ساعت پس از جراحی می توانید به خانه بازگردید.
عمل لوزه - دکتر احمدی

جراحی لوزه چگونه انجام می شود؟

عمل لوزه زیر نظر متخصص گوش و حلق و بینی به روش های مختلفی انجام می شود. انتخاب روش معمولا به تشخیص پزشک و شرایط بیمار بستگی دارد. جراحان از روش های زیادی برای انجام عمل جراحی لوزه استفاده می کنند، از جمله:

 1. کوتر الکتریکی: در این روش از گرما برای برداشتن لوزه ها و توقف هرگونه خونریزی استفاده می شود.
 2. تشریح با چاقوی سرد (فولادی) : جراح از چاقوی جراحی (چاقوی جراحی سنتی) برای برداشتن لوزه های شما استفاده می کند. سپس با استفاده از کوتر الکتریکی (گرمای شدید) یا بخیه، خونریزی را متوقف می کنند.
 3. برداشتن لوزه با حلقه: جراح لوزه خوب در لرستان دکتر کیان احمدی از ابزار جراحی مخصوصی به نام تله استفاده می کند که دارای یک حلقه سیم نازک در انتهای آن است. هنگامی که جراح شما لوزه شما را آزاد کرد، این دستگاه را در اطراف آن قرار می دهد تا آن را ببندد. این کار به کاهش خونریزی کمک می کند.
 4. روش‌های دیگر شامل استفاده از تکنیک‌های فرسایش با فرکانس رادیویی، لیزر دی‌اکسید کربن و/یا میکرودبردر (که از ترکیب مکش و برش استفاده می‌کند) است.

ریکاوری پس از جراحی لوزه

بیماران در حین بهبودی پس از برداشتن لوزه ممکن است کمی درد را تجربه کنند. ممکن است بعد از جراحی گلودرد داشته باشید. همچنین ممکن است در فک، گوش یا گردن خود احساس درد کنید. در دو تا سه روز اول پس از عمل، استراحت کافی داشته باشید.

برای هیدراته ماندن بدون آسیب رساندن به گلو، آب بنوشید یا یخ بخورید. آبگوشت گرم و شفاف انتخاب غذایی ایده آلی در دوران نقاهت اولیه می باشد. بعد از چند روز می توانید بستنی، پودینگ، بلغور جو دوسر و سایر غذاهای نرم را اضافه کنید. سعی کنید تا چند روز بعد از عمل جراحی لوزه، غذاهای سفت، ترد یا تند نخورید.

داروهای ضد درد می توانند به شما کمک کنند تا در دوران نقاهت احساس بهتری داشته باشید. داروها را دقیقاً طبق دستور بهترین جراح لوزه در بروجرد دکتر احمدی مصرف کنید. اگر بعد از عمل لوزه دچار خونریزی یا تب شدید با پزشک خود تماس بگیرید. خروپف در دو هفته اول پس از عمل طبیعی و قابل انتظار است. اگر بعد از دو هفته اول دچار مشکل تنفسی شدید با پزشک خود تماس بگیرید.

بسیاری از افراد در عرض دو هفته پس از عمل جراحی لوزه آماده بازگشت به زندگی عادی هستند. شایان ذکر است، اکثر کسانی که جراحی لوزه انجام می دهند در آینده کمتر دچار عفونت گلو می شوند.

 

خطرات و عوارض عمل لوزه چیست؟

جراحی لوزه بسیار ایمن است، اما هر عملی خطر کمی دارد. جدی ترین مشکل خونریزی است. ممکن است برای متوقف کردن آن نیاز به جراحی مجدد باشد. از هر 100 بزرگسالی که لوزه های خود را بیرون آورده اند، 5 نفر باید به دلیل خونریزی به بیمارستان منتقل شوند، اما از هر 100 بزرگسال فقط یک نفر نیاز به جراحی مجدد دارد. در حالی که عوارض نادر هستند، ممکن است رخ دهند. برخی از خطرات احتمالی عبارتند از:

 • عفونت
 • خونریزی بیش از حد (چه در حین یا بعد از برداشتن لوزه)
 • تورم زبان یا سقف دهان
 • واکنش به بیهوشی
 • خونریزی بعد از جراحی

جراحی لوزه کودکان در بروجرد تحت نظر دکتر کیان احمدی

آیا جراحی لوزه دردناک است؟

شما می توانید انتظار داشته باشید که بعد از برداشتن لوزه کمی احساس ناراحتی کنید. به طور کلی، بهبودی برای بزرگسالان دشوارتر از کودکان است. این یک عارضه جانبی طبیعی است و باید ظرف چند هفته از بین برود. پزشک به شما داروها و دستورالعمل های بعد از عمل را برای کمک به کاهش ناراحتی شما می دهد.

آیا نداشتن لوزه بر سیستم ایمنی بدن شما تأثیر می گذارد؟

تحقیقات نشان می دهد که انجام عمل لوزه منجر به کاهش ایمنی نمی شود. در واقع، برخی از مطالعات نشان می‌دهند که برعکس این موضوع صادق است: بسیاری از افرادی که جراحی لوزه را انجام می ‌دهند، پاسخ ایمنی بهتری را تجربه می‌کنند. با این حال، به خاطر داشته باشید، حتی اگر لوزه‌ هایتان را بردارید، بافت‌ های گلویتان همچنان ممکن است عفونی و دردناک شوند.

عوارض عدم درمان التهاب لوزه ها

لوزه ها ممکن است پس از عفونت های مکرر یا مداوم بزرگ شوند یا ممکن است به طور طبیعی بزرگ باشند. برداشتن لوزه ممکن است برای درمان مشکلاتی ماننددشواری در تنفس و اختلال در تنفس در هنگام خواب (آپنه خواب) ناشی از بزرگ شدن لوزه ها به کار می رود. در صورتی که درمان به تاخیر بیفتد، احتمال بروز مشکلات تنفسی و عفونت وجود دارد. لذا توصیه می شود در صورت تخشیص التهاب لوزه به متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه کنید.

دکتر کیان احمدی

دکتر کیان احمدی

دکتر کیان احمدی جراح گوش و حلق وبینی به عنوان جراح پلاستیک و صورت در بروجرد فعالیت دارند. ایشان فارغ التحصیل و دارای بورد تخصص از دانشگاه تهران هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *