جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی چیست؟

 
 

جراحی گوش که با نام اتوپلاستی (Otoplasty) نیز شناخته می شود، یکی از عمل های زیبایی محسوب می شود. جراحی گوش یک فرآیند زیبایی شناختی است که به منظور اصلاح و تغییر شکل ظاهری گوش انجام می شود. اگر از اندازه و شکل ظاهری گوش خود ناراضی هستید، اتوپلاستی انتخاب مناسبی برای اصلاح آن است. حال سوال اینجاست که چه کسانی کاندید مناسب جراحی زیبایی گوش هستند؟ هزینه جراحی زیبایی گوش چه میزان است؟ به منظور آشنایی بیشتر با عمل اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

اتوپلاستی چیست؟

جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی، یکی از جراحی زیبایی است که جهت تغییر شکل ظاهری یا گوش بیرونی به کار گرفته می شود. هدف این عمل در درجه اول بهبود تناسب بین شکل و اندازه صورت و گوش است. همچنین، اعتقاد بر این است که هدف اصلی بهبود عزت نفس و رضایت شخصی بیمار از ظاهر خود باشد. لازم به ذکر است که عمل اتوپلاستی یک جراحی زیبایی محسوب می شود که به منظور رفع مشکلات ظاهری و خارجی گوش انجام می گردد، بنابراین هیچ تاثیری بر حس شنوایی افراد ایجاد نکرده و جنبه درمانی نیز ندارد.

این عمل ممکن است در دوران کودکی انجام شود، اما برای انجام آن بهتر است تا بعد از بلوغ و رشد کامل صبر کرد تا پس از تثبیت فرم نهایی صورت در سن بلوغ، بیمار مجبور به تکرار عمل دیگری نشود. گاهی اوقات این فرآیند پس از حوادث یا صدماتی که در آن تغییر شکل در گوش ایجاد می شود انجام می شود و سپس این عمل به منظور اصلاح گوش به شکل قبلی آن انجام می شود. البته در یک دهه گذشته عمل های نامتعارفی مانند جراحی گوش الاغی بین برخی از جوانان رواج یافته است، اما اغلب جراحان پلاستیک و متخصصان گوش، حلق و بینی از انجام آن سر باز می زنند.

اتوپلاستی

جراحی زیبایی گوش چه مشکلاتی را درمان می کند؟

همانطور که در بخش ابتدایی مقاله اشاره شد، اتوپلاستی با هدف زیبایی انجام می شود و جنبه درمانی ندارد. به طور کلی در جراحی زیبایی گوش، ناهنجاری های ظاهری و نواقصی که به شکل مادرزادی یا در اثر حادثه ایجاد شده است، اصلاح می شود که عبارتند از:

1- اصلاح گوش برجسته

یکی از شایع ترین دلایل جراحی گوش، برطرف کردن ناهنجاری هایی مانند بزرگی و برجسته بودن گوش است. در عمل اتوپلاستی اندازه گوش، کاهش یافته و به سمت داخل کشیده می شود. پس از این عمل افرادی که از بزرگ بودن و برجستگی ظاهر گوش ها رنج می برند از زیبایی ظاهر خود لذت می برند.

2- بزرگی لاله گوش

بزرگی لاله گوش می تواند یک مشکل مادرزادی محسوب شده که سبب تمسخر افراد، به ویژه کودکان شود. همچنین، نرمه گوش به مرور زمان یا به دلیل استفاده مکرر از گوشواره های بزرگ و سنگین، دچار شلی شوند. در چینین شرایطی عمل اتوپلاستی می تواند به ترمیم مجدد اندازه نرمه گوش و همچنین ایجاد تناسب بین گوش و سایر اجزای صورت کمک کند.

3- افتادگی گوش

هنگامی که قسمت بالای گوش به سمت جلو تا می خورد، افتادگی گوش رخ می دهد. در جراحی اتوپلاستی، غضروف گوش تغییر شکل داده شده و هماهنگی بین گوش و سایر اجزای صورت ایجاد می شود.

 

چه کسانی کاندیدای مناسب برای جراحی گوش هستند؟

همانطور که اشاره شد، مشکلات ظاهری گوش ممکن است به شکل مادرزادی یا در اثر سانحه رخ دهد. اما جراحی زیبایی گوش برای همه افراد مناسب نیست و افراد با داشتن شرایط زیر می توانند اقدام به این عمل زیبایی نمایند.

 • معمولا بالای 5 سال سن داشته یا به تشخیص پزشک، سن رشد (بلوغ) او به پایان رسیده باشد.
 • از نظر جسمی و ذهنی در سلامت کامل باشد و به بیماری های زمینه ای و عفونت گوش مبتلا نباشد.
 • افرادی که از جراحی قبلی گوش خود ناراضی هستند.
 • افرادی که انتظارات واقع بینانه ای از نتیجه جراحی دارند و به دنبال تغییرات غیر متعارف نیستند.

اتوپلاستی چگونه انجام می شود؟

جراحی زیبایی گوش با بیهوشی عمومی و یا موضعی انجام می شود که باتوجه به تغییرات اعمال شده، معمولا بین یک تا دو ساعت طول می کشد. لازم به ذکر است اکثر جراحی های اتوپلاستی با بیهوشی انجام می شود، اما امکان ترمیم نرمه گوش با بی حسی موضعی نیز وجود دارد. در این عمل، جراح برش هایی را بر پشت گوش ایجاد می کند تا هیچ زخمی نمایان نشود.

پس از ایجاد برش، جراح اقدامات لازم مانند برداشت غضروف و کشیدن گوش به سمت داخل و هر گونه تغییر مورد نیاز را در بیمار انجام می دهد. در پایان عمل، برش ها را بخیه کرده و با پانسمان از گوش محافظت می کند. شایان ذکر است که تغییرات اعمال شده در جراحی اتوپلاستی هیچ تاثیری در عملکرد گوش ها نداشته و مشکلات شنوایی ایجاد نمی کند.

جراحی زیبایی گوش

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی گوش

جهت تسریع در بهبود و کوتاه شدن دوره نقاهت، رعایت دستورالعمل های توصیه شده توسط پزشک الزامی است. همچنین، رعایت مراقبت های عمل از عوارض احتمالی جراحی اتوپلاستی کاسته و بهترین نتیجه عمل را برای بیمار به ارمغان می آورد. به طور کلی، مهمترین مراقبت های بعد از جراحی زیبایی گوش به شرح زیر است:

 • توصیه می شود بعد از عمل تا چند روز استراحت کامل داشته باشید، اما پس از دو هفته امکان بازگشت به
 • محل کار میسر خواهد بود.
 • به منظور کاهش درد بعد از عمل، مصرف داروهای مسکن تجویز شده از سوی پزشک به تسکین درد کمک خواهد کرد.
 • انجام فعالیت های شدید بدنی مانند بلند کردن اجسام سنگین یا ورزش کردن خودداری کنید.
 • استفاده از عینک بعد از جراحی گوش تا چند هفته ممنوع است.
 • از خوابیدن بر روی گوش جراحی شده یا هر دو گوش اجتناب کنید.
 
 

بیشتر بخوانید: جراحی بینی بدون تامپون

 

عوارض جراحی پلاستیک گوش

اگرچه اتوپلاستی یکی از جراحی های کم خطر با کمترین عوارض جانبی است، اما وجود برخی علائم و اثرات داروی بیهوشی در آن طبیعی است. معمولا بعد از عمل گوش، بیمار عوارضی را مانند درد، تورم و خروج خونابه از گوش را تجربه می کنند که پس از چند روز برطرف می شود. البته تورم ناشی از جراحی در برخی افراد ممکن است تا چند ماه وجود داشته باشد که با گذشت زمان برطرف خواهد شد. از دیگر عوارض این جراحی ایجاد عفونت در محل عمل است که باید هرچه سریعتر کنترل و درمان شود. این عمل عارضه جدی به همراه ندارد، اما در برخی موارد عدم تقارن بین دو گوش دیده می شود که به دلیل عدم تبحر و مهارت جراح اتفاق می افتد. در چنین، شرایطی و همچنین عدم رضایت بیمار از عمل، انجام جراحی ترمیمی گوش توصیه می شود.

هزینه جراحی زیبایی گوش

 
 

هزینه اتوپلاستی یکی از متداول ترین سوالاتی است که از سوی مراجعه کنندگان مطرح می شود. تعیین قیمت عمل اتوپلاستی به تغییرات ظاهری و نوع عمل بستگی دارد. برای مثال هزینه عمل ترمیمی گوش بیشتر از عمل اولیه است. همچنین، عواملی مانند هزینه بیمارستان یا کلینیک، آزمایشات قبل و بعد از جراحی و دستمزد جراح می تواند در تعیین هزینه نهایی جراحی اتوپلاستی تاثیرگذار باشد.

بهترین سن پیشنهادی برای جراحی زیبایی گوش کدام است؟

هرکسی با گوش‌های کاملاً رشد یافته می‌تواند این جراحی را انجام دهد. به همین جهت اکثر اتوپلاستی ها روی بچه‌های بالای 4 سال انجام می‌شود؛ هرچند بعضی افراد بالغ نیز دست به انجام عمل زیبایی گوش می‌زنند.

انواع مختلف اتوپلاستی، کدام‌ها هستند؟

عمل جراحی زیبایی گوش، انواع مختلفی دارد از جمله: 

نزدیک کردن گوش به سر (Ear pinning)

اگر خودتان یا کودکتان گوش‌های بزرگی که با فاصله زیادی از سرتان قرار گرفته است دارید، پزشکان این مدل جراحی زیبایی گوش را به شما پیشنهاد می‌کنند. هدف از انجام این روش، نزدیک کردن گوش‌ها به طرفین سر و اصلاح غضروف بدشکل می‌باشد

کوچک کردن گوش

افراد دارای گوش‌های بزرگ یا بیشتر از اندازه نرمال، از این روش بهره می‌برند. طی انجام این جراحی، پزشک بافت اضافی را حذف می‌کند تا گوش‌هایتان را کوچک‌تر سازد

بزرگ کردن گوش

گاهی افراد گوش‌های بدشکل، کوچک یا گوش‌هایی دارند که به طور کامل رشد نیافته‌اند. هدف این روش، بزرگ کردن بخش بیرونی گوش شماست که این کار معمولاً با پیوند غضروف یا بافت جدید انجام می‌گیرد

چگونه باید برای عمل زیبایی گوش آماده شوم؟

قبل از انجام جراحی اتوپلاستی، پزشک ملاقاتی با شما خواهد داشت که طی این جلسه:

 • گوش شما را بررسی می‌کند
 • در مورد انتظاراتتان با شما صحبت می‌کند
 • پیشینه سلامتتان را بازبینی می‌کند

همچنین جراح به شما لیستی از دستورالعمل‌های قبل از جراحی را ارائه می‌دهد که برای هر کس منحصر به فرد بوده و از یک شخص به شخصی دیگر متفاوت است؛ اما به طور کلی احتمالاً نیاز به موارد زیر خواهید داشت:

 • از داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی جهت کاهش احتمال خونریزی، پرهیز کنید
 • از سیگار کشیدن خودداری کنید
 • از یک دوست یا یکی از اعضای خانواده بخواهید شما را در روز جراحی به مرکز درمانی برده و بعد از عمل نیز شما را به خانه برگرداند

آیا بعد از جراحی اتوپلاستی به جلسات پیگیری نیاز خواهم داشت؟

بله، پزشک نیاز دارد شما را چک کرده و مطمئن شود که روند بهبودی گوش‌هایتان به‌خوبی پیش می‌رود. احتمالاً اولین ملاقاتتان، یک هفته بعد از عمل اتوپلاستی خواهد بود که در آن پزشک پانسمانتان را باز می‌کند. همچنین ممکن است نیاز باشد طی چند هفته آینده، یکی دو جلسه دیگر نیز جراحتان را ملاقات کنید تا مطمئن شوید که مرحله ریکاوری‌تان طبق برنامه پیش می‌رود

کلام آخر

جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی، می تواند شکل، موقعیت یا هماهنگی گوش با سایر اجزای صورت را بهبود بخشد. به طور کلی، اتوپلاستی می تواند نقص مادرزادی در ساختار ظاهری گوش و همچنین بدشکلی ناشی از آسیب را درمان کند. اتوپلاستی شکل طبیعی تری به گوش بخشیده و در عین حال تعادل و تناسب را برای گوش و صورت ایجاد می کند. در پایان توصیه می شود به منظور داشتن رضایت کامل از عمل و همچنین کاهش احتمال بروز عوارض جانبی به بهترین جراح گوش مراجعه کنید.

دکتر کیان احمدی

دکتر کیان احمدی

دکتر کیان احمدی جراح گوش و حلق وبینی به عنوان جراح پلاستیک و صورت در بروجرد فعالیت دارند. ایشان فارغ التحصیل و دارای بورد تخصص از دانشگاه تهران هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *