جراحی توده گردن در بروجرد

شاید به هنگام لمس گردن خود با برجستگی ها و توده هایی مواجه شده و احساس نگرانی کنید. اما این برجستگی های گردنی به دلایل متعدد ایجاد می شود و اکثرا سرطانی نیستند. اکثر توده های گردنی همان غدد لنفاوی هستند که در اثر عفونت متورم شده اند. با این حال توصیه می شود که به منظور بررسی و درمان این توده ها به پزشک مراجعه نمایید. عمل جراحی یکی از روش های درمان این توده های گردنی است. ما در این مقاله قصد داریم به جراحی توده گردن در بروجرد بپردازیم، لذا تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

توده گردن چیست؟

توده های گردنی به برجستگی یا توده های موجود در منطقه گردنی اطلاق می شود که می تواند به علت بیماری هایی مانند عفونت، التهاب، تورم، سرطان ایجاد شود. این توده ها ممکن است در نواحی مختلف گردنی از جمله زیر چانه، دهان، گلو، پشت گردن و یا جلوی گردن به وجود آیند. در مواردی که توده های گردنی ناشی از سرطان باشند، نیاز به درمان سریع مانند جراحی توده گردن و مراقبت دقیق دارند.

دلایل ایجاد توده های گردن

توده های گردن ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شوند. برخی از دلایل و انواع توده های گردن عبارتند از:

اختلال غده تیروئید

تیروئید یک غده کوچک در گردن است که هورمون هایی را تولید می کند که برای تنظیم فعالیت سلول های بدن لازم است. گره های تیروئید ممکن است به دلیل بیماری های تیروئید مانند گواتر، پرکاری تیروئید، توده های غیر سرطانی تیروئید و سرطان تیروئید ایجاد شوند.

تورم غدد لنفاوی

التهاب و تورم غدد لنفاوی شایع ترین علت در ایجاد توده های گردنی است که به دلیل عفونت ایجاد نمی شوند. از مهمترین دلایل عفونت و التهاب غدد لنفاوی می توان به سرماخوردگی، عفونت لوزه، عفونت گوش، عفونت های تبخالی، آبله مرغان و عفونت لثه اشاره کرد. شایان ذکر است که بیماری های خود ایمنی مانند ایدز و پسوریازیس نیز باعث التهاب غدد لنفاوی می شود.

توده های ناشی از عروق خونی

یکی دیگر از دلایل بروز توده های گردنی، التهاب شریان های اصلی گردن است که می تواند باعث ایجاد توده آنوریسم در گردن شود.

مشکلات غدد بزاقی

در برخی موارد تورم غدد بزاقی ناشی از مسدود شدن مجرای غدد بزاقی می تواند توده های گردنی ایجاد کند که غذا خوردن را دشوار می کند. در موارد نادر نیز سرطان غدد بزاقی می تواند باعث بروز توده در ناحیه گردن شود.

ناهنجاری های مادرزادی

گاهی توده های گردنی مادرزادی بوده و با رشد فرد ظاهر می شود. همچنین، برخی از توده ها ممکن است به دلیل رشد غیرطبیعی به وجود آیند. از شایع ترین مشکلات رشدی که باعث توده در گردن می شود می توان به کیست تیروگلوس، کیست درموئید و کیست برانکیال اشاره کرد. در برخی موارد ممکن است با رشد افراد نیاز به جراحی توده گردن داشته باشند.

مشکلات پوستی

بسیاری از برآمدگی های گردن در زیر پوست و به دلیل مشکلات پوستی ایجاد می شود. از مهمترین این مشکلات می توان به آکنه، جوش، کیست جربی، منگوله های پوستی و آبسه اشاره کرد.

سرطان

یکی از دلایل بروز توده در گردن می توان به سرطان اشاره کرد که خطرناک نیز هستند. معمولا سرطان گردن، سرطان غدد لنفاوی، سرطان خون و سرطان پوست می تواند سبب ایجاد برآمدگی در گردن شود. اغلب سرطان هایی که غدد لنفاوی را درگیر می کنند، توده های بزرگ تر ی را ایجاد می کنند. در چنین شرایطی اغلب جراحی توده گردن در بروجرد انجام می شود.

بیشتر بخوانید: سرطان لوزه

تومورها (توده های خوش خیم)

همان طور که می دانید، تمام توده های گردنی سرطانی نیستند و ممکن است شامل تومورهای غیر سرطانی یا اصلاحا خوش خیم باشند. تورموهای خوش خیم اغلب شامل توده های چربی، عروق خونی، تومورهای استخوانی و غضروفی می شوند.

علائم وجود توده های گردنی

به طور کلی، علائم و نشانه های توده گردنی با توجه به دلایل ایجاد آن متفاوت است. با این وجود رایج ترین نشانه های وجود توده در گردن به شرح زیر است:

 • تورم و بزرگ شدن یک ناحیه خاص در گردن
 • درد و تحریک در ناحیه ای که توده قرار گرفته است
 • افزایش حجم گردن
 • احساس فشار و سنگینی در گردن
 • تغییر شکل و موقعیت یک قسمت از گردن
 • احساس گرمایی در ناحیه توده
 • سختی و چسبندگی ناحیه توده به پوست
 • مشکل در بلع، صحبت کردن و نفس کشیدن

در صورت مشاهده هر یک از این علائم، بهتر است به پزشک معالج خود مراجعه کنید تا تشخیص و درمان مناسب را دریافت کنید.

کدام توده در گردن خطرناک است؟

شاید با لمس توده یا برآمدگی در ناحیه گردن خود دچار استرس و نگرانی شوید، اما همه توده های گردنی خطرناک نیستند. اغلب توده های زیر پوستی مانند آکنه یا جوش خودبخود برطرف می شوند. از طرفی توده هایی که در اثر عفوت ایجاد شده اند، با مصرف داروهای آنتی بیوتیک درمان می شوند.

اما خطرناک ترین توده  های گردنی، برآمدگی هایی هستند که بسیار سفت بوده و در مدت زمان کوتاه به حجم آن ها افزوده می شود. تشخیص توده های گردنی خطرناک توسط پزشک انجام می شود، با این حال در صورت مشاهده علائم زیر، باید فورا به پزشک مراجعه کنید. از علائم خطرناک توده در گردن عبارتند از:

 • کاهش وزن
 • تعریق شبانه
 • مشکل در بلعیدن غذا
 • گرفتگی و یا تغییر صدا (بیشتر از سه هفته)
 • تنگی نفس
 • بالا آوردن خون
 • خستگی مداوم
 • ایجاد کبودی های بدون علت

درمان توده های گردنی

از آنجایی دلایل ایجاد توده های گردنی متعدد است، روش های درمان آن نیز متناسب با دلایل ایجاد آن انتخاب می شود. به طور کلی، درمان توده های گردن عبارتند از:

 • درمان غیر جراحی توده گردن
 • درمان با جراحی توده گردن

توده هایی که در اثر تورم غدد لنفاوی ایجاد می شوند، اغلب بدون درمان از بین می روند. توده هایی که به دلیل عفونت به وجود آمده اند نیز با داروهای آنتی بیوتیک درمان می شوند. همچنین، در مواردی که اختلال تیروئید باعث برآمدگی گردن شود، داروهای تیروئید تجویز خواهد شد. اما برخی از درمان ها باید با جراحی توده گردن انجام شود تا از بروز خطرات جدی جلوگیری شود.

جراحی توده گردن در بروجرد

جراحی توده گردن یک روش درمانی است که برای حذف توده هایی ایجاد شده در گردن استفاده می شود. این توده ها ممکن است از نظر بیماری زایی خطرناک باشند یا به دلیل ایجاد فشار بر روی بافت های دیگر، مشکلاتی را برای بیمار ایجاد کنند.

از مهمترین دلایل انجام جراحی توده گردن در بروجرد می توان به سرطان اشاره کرد. در چنین، وضعیتی جراح برای پیشگیری از گسترش سلول های سرطانی اقدام به برداشتن توده می کند. علاوه بر سرطان ممکن است پزشک برای جلوگیری از فشار و برخی علائم اقدام به جراحی کند. به عنوان مثال اگر وجود سنگ در مجرای غدد بزاقی باعث انسداد و بروز توده شده است، باید با عمل جراحی برداشته شود.

بیشتر بخوانید: جراحی لوزه

مراحل جراحی توده گردن

مراحل جراحی توده گردن در بروجرد عبارتند از:

 • آماده سازی بیمار به منظور انجام جراحی شامل انجام آزمایشات لازم و ملاقات با پزشک جراح
 • بیهوشی بیمار با استفاده از داروهایی که توسط پزشک تجویز می شود
 • برش یا برداشتن توده به وسیله ابزار جراحی به دقت بالا و با کمترین خطر برای بافت های اطراف
 • بستن جراحی با استفاده از نخ بخیه جراحی
 • انجام عملیات ریکاوری بیمار پس از جراحی به کمک تیم پزشکی

مراقبت های بعد از جراحی گردن

بعد از جراحی توده گردن، بیمار باید تحت مراقبت هایی قرار بگیرد تا بهبودی خود را تسریع کند و همچنین برای جلوگیری از عود بیماری و پیشرفت آن. این مراقبت ها شامل موارد زیر می باشد:

تغذیه: بعد از جراحی توده گردن بیمار باید تغذیه مناسبی داشته باشد. برای این منظور باید از مواد غذایی سبک، نرم و کم چرب استفاده کرد. همچنین، توصیه می شود برای داشتن رژیم غذایی مناسب با پزشک خود مشورت کنید.

استراحت: بیمار باید بعد از جراحی توده گردن استراحت کافی داشته باشد و فعالیت های سنگین را اجتناب کند.

داروها: پزشک ممکن است مقداری مسکن را برای کاهش درد بیمار تجویز کند. همچنین داروهای ضد التهاب و آنتی بیوتیک نیز بعد از این جراحی به بیمار تجویز می شود.

رعایت بهداشت: بعد از این جراحی، باید ناحیه را تمیز کرده و خشک نگه دارید. البته برای پیگشیری از بروز عفونت ممکن است پزشم داروهای آنتی بیوتیک تجویز کند.

مراجعه به پزشک: باید پس از جراحی، پیگیری منظم داشته و مرتب به پزشک مراجعه کنید. همچنین، در صورت بروز علائم غیر طبیعی باید هر چه سریعتر به پزشک خود اطلاع دهید.

هزینه جراحی توده گردن

هزینه جراحی توده در گردن به عوامل مختلفی مانند محل و اندازه توده، محل جغرافیایی جراحی، تجهیزات پزشکی مورد استفاده، تخصص و تجربه جراح، بیمارستان و بیماری های همراه با توده بستگی دارد. برای دقیق تر بودن، بهتر است با پزشک خود در مورد هزینه های مربوط به جراحی خود صحبت کنید. لازم به ذکر است بخشی از هزینه جراحی توده گردن در بروجرد توسط بیمه های درمانی تحت پوشش بیمار پرداخت می شود.

کلام آخر

همان طور که در طول مقاله گفته شد، جراحی توده های گردنی برای تمام برآمدگی ها و توده ها انجام نمی شود. با این حال، این نوع جراحی ممکن است اشکال مختلفی مانند شامل برداشتن تمام غدد لنفاوی از یک طرف گردن یا توده سرطانی داشته باشد. در پایان توصیه می شود در صورت لمس برآمدگی در گردن به بهترین متخصص گوش حلق و بینی بروجرد مراجعه کرده و برای انجام جراحی توده گردن در بروجرد، جراح حاذق و باتجربه ای را انتخاب کنید.

دکتر کیان احمدی

دکتر کیان احمدی

دکتر کیان احمدی جراح گوش و حلق وبینی به عنوان جراح پلاستیک و صورت در بروجرد فعالیت دارند. ایشان فارغ التحصیل و دارای بورد تخصص از دانشگاه تهران هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *