جراحی بینی فانتزی یا عروسکی در بروجرد

 
 

اگرچه در گذشته اکثر افراد به دنبال عمل بینی طبیعی بوده اند، اما امروزه بسیاری از افراد، به ویژه خانم ها و دختران جوان علاقه مند به بینی های کوچکتر مانند مدل بینی فانتزی یا نیمه فانتزی هستند. بینی فانتزی که با نام عروسکی نیز شناخته می شود، از جمله مدل هایی است که محبوبیت بسیاری بین دختران جوان دارد. اما مدل بینی فانتزی عروسکی چه تفاوتی با مدل بینی طبیعی دارد؟ به منظور آشنایی با جراحی بینی فانتزی و ویژگی های آن تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

ویژگی های بینی فانتزی

به طور کلی، مدل های بینی با توجه به ارتفاع و زاویه لب به سه نوع طبیعی، فانتزی و نیمه فانتزی تقسیم بندی می شود. زاویه بین لب و بینی، در حالت ایده آل و در مدل طبیعی 90 تا 100 درجه در نظر گرفته می شود. در حالی که در جراحی بینی فانتزی این زاویه باید به 105 درجه یا بیشتر افزایش یابد تا یک بینی عروسکی ایجاد شود.

برای داشتن بینی به سبک فانتزی، جراح روی نوک بینی تمرکز می کند. در این روش بینی به میزان قابل توجهی کوچکتر شده و نوک آن از زاویه نیم رخ به سمت بالا اصلاح می کند. به همین علت بینی فرد ظاهری مصنوعی و غیر طبیعی پیدا خواهد کرد. توجه داشته باشید که کوچک کردن بیش از حد بینی از نظر ظاهری ممکن است با سایر اجزاء صورت همخوانی نداشته باشد. همچنین، بینی های فانتزی می تواند مشکلات عملکردی و اختلالات تنفسی ایجاد کند.

چه کسی کاندیدای مناسب برای بینی عروسکی است؟

توجه داشته باشید که انجام عمل بینی فانتزی و کوچک کردن بینی برای همه مناسب. افرادی که بینی بزرگتری نسبت به سایر قسمت های صورت خود دارند، کاندیدای خوبی برای جراحی بینی هستند. با این حال نوع بینی، استحکام غضروف و ضخامت پوست بینی نقش بسزایی در انتخاب مدل بینی خواهد داشت.

به طور کلی، افرادی که بینی استخوانی، غضروف قوی و پوست نازک بینی دارند می توانند مدل بینی عروسکی را انتخاب کنند. اگرچه این مدل ممکن است برای برخی از بینی های گوشتی انجام شود، اما اکثر پزشکان مدل فانتزی را برای بینی های گوشتی مناسب نیم دانند.

عمل جراحی بینی فانتزی

عمل بینی فانتزی گوشتی

همان طور که در بالا اشاره شد، عمل بینی مدل عروسکی برای بینی های گوشتی مناسب نیست. بینی های گوشتی اکثرا دارای ضخامت بالای پوست است و از استحکام کافی در بافت غضروف ها برخوردار نیست. همچنین، ظاهر بینی های گوشتی بزرگتر از بینی های استخوانی بوده کوچک شدن آن ها به واسطه پوست ضخیم، سخت تر از عمل بینی های استخوانی است.

علاوه بر این، خطر ایجاد جای زخم بخیه و گوشت اضافی (کلوئید) بعد از جراحی بینی های گوشتی وجود دارد. بنابراین این بیماران باید انتظار واقع بینانه ای از نتیجه جراحی داشته باشند و بهتر است برای انتخاب بهترین مدل با جراح ماهر مشورت نمایند.

 

روش انجام جراحی بینی فانتزی

جراحی بینی فانتزی معمولاً با بیهوشی عمومی و با دو روش باز یا بسته انجام می شود. در عمل بینی با تکنیک بسته هیچ برشی در خارج بینی انجام ایجاد نمی شود. این روش برای انواع بینی ها و مدل ها مناسب نیست و در اکثر عمل های بینی فانتزی از روش جراحی باز استفاده می شود.

معمولا در عمل بینی عروسکی تغییرات گسترده ای ایجاد می شود، بنابراین جراح نیاز به دسترسی کامل به ساختار بینی دارد. مدت زمان عمل بینی فانتزی با توجه به تغییرات بینی حدود ۱ الی ۲ ساعت متغییر خواهد بود. پس از پایان جراحی بخیه ها در داخل و خارج بینی زده شده و یک اسپلینت بینی (گچ بینی) جهت محافظت از بینی به مدت ۷ تا ۱۰ روز روی آن قرار می گیرد.

نکات بعد از عمل بینی عروسکی

مراقبت های بعد از عمل بینی فانتزی

پس از انتخاب جراح خوب بینی، رعایت مراقبت های بعد از عمل بینی نیز بسیار ضروری است، است زیرا می تواند به طور مستقیم بر نتیجه جراحی تأثیر بگذارد. تفاوتی ندارد شما چه نوع مدل بینی را انتخاب کرده اید، در هر صورت باید نکات زیر را رعایت کنید تا کمترین آسیب به بینی وارد شده و نتیجه عمل ایده آل باشد.

 • برای کاهش تورم و کبودی، یک کیسه یخ در اطراف ناحیه بینی خود قرار دهید.
 • از باد کردن بینی، فین کردن، خمیازه کشیدن و عطسه های بلند خودداری کنید.
 • غذاهایی بخورید که نیاز به جویدن کمتری دارند.
 • داروهای تجویز شده را به موقع مصرف کنید.
 • از خنده و گریه های شدید خودداری کنید.
 • مایعات کافی به ویژه آب مصرف کنید.
 • از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنید.
 • گچ بینی و چسب بینی را بدون اجازه پزشک برندارید.
 • بینی خود را با سرم های شستشو تمیز کنید.
 • از پایین نکه داشتن سر اجتناب کرده و هنگام خواب نیز سر را بالا قرار دهید.

عوارض عمل بینی فانتزی

اگر جراح مجرب و حرفه ای را برای انجام عمل بینی انتخاب کنید، پس از جراحی با عوارض شدیدی مواجه نخواهید شد. با این حال، عوارض جراحی بینی فانتزی به واسطه تغییرات گسترده و کوچک کردن بیش از حد بینی به نسبت سایر مدل ها بیشتر خواهد بود. توجه داشته باشید که وظیفه اصلی بینی تنفس راحت است. بدون شک هرچه ساختار بینی کوچکتر شود، احتمال بروز مشکلات عملکردی مانند اختلالات تنفسی بیشتر خواهد شد. به طور کلی مهمترین عوارض عمل بینی عروسکی عبارتند از:

 
 
 • عدم تناسب بینی با سایر اجزای صورت
 • بی حسی در نواحی اطراف بینی
 • اختلالات تنفسی مانند تنگی نفس بعد از عمل بینی
 • اختلالات خواب مانند خروپف، خس خس بینی و آپنه خواب
 • کاهش یا از دست دادن حس بویایی
 • سوراخ شدن تیغه بینی (سپتوم)
 • ایجاد بافت زخم و گوش اضافی
 • چسبندگی بینی

هزینه عمل بینی فانتزی

به طورکلی، تعیین قیمت نهایی عمل بینی به عوامل متعددی از جمله هدف از عمل بینی (زیبایی، درمانی یا هر دو)، نوع بینی و میزان تغییرات (مدل بینی) بستگی دارد. از طرفی دستمزد پزشک، نوع بیمارستان (دولتی یا خصوصی)، خدمات بیمارستان و هزینه های جانبی مانند آزمایشات و داروها می تواند در تعیین هزینه عمل بینی اثرگذار باشد. به همین علت تعیین قیمت عمل بینی عروسکی در افراد مختلف، متفاوت خواهد بود.

توصیه پایانی

جراحی بینی فانتزی یا عروسکی برای همه افراد مناسب نیست و هر بینی کوچک لزوماً با سایر اجزای صورت تناسب ندارد. به همین علت اگر می خواهید یک جراحی بینی فانتزی انجام دهید، قبل از عمل یک جلسه مشاوره با جراح داشته باشید. اگرچه عمل بینی زیر نظر بهترین جراح بینی عوارض کمتری خواهد داشت، اما در صورت مخالفت جراح برای انجام عمل بینی عروسکی پافشاری نکنید تا سلامت شما به خطر نیفتد.

آیا آقایان می‌توانند به عنوان داوطلبان مناسبی برای جراحی بینی به شکل مدل عروسکی شناخته شوند؟

اگرچه در دنیای مدلینگ، هر تفاوتی به عنوان چیزی غیرممکن در نظر گرفته نمی‌شود و حتی برخی آقایان را مشاهده می‌کنیم که به دلیل تمایل به داشتن بینی با طراحی مشابه عروسک، اقدام به جراحی می‌کنند، اما از منظر استانداردهای طلایی زیبایی، این ایده قابل قبولی نیست. در واقع، ویژگی‌های صورت آقایان اغلب دارای خصوصیات مردانه‌ای هستند که از نظر ظرافت، فاصله زیادی با ویژگی‌های صورت بانوان دارند. بنابراین، ایجاد هارمونی بین بینی با مشخصات مدل عروسکی و ویژگی‌های دیگر صورت، تحت شرایط طبیعی میسر نمی‌شود.

همچنین، بسیاری از آقایان در زمان مراجعه به جراح زیبایی تأکید دارند که می‌خواهند بینی‌ای طبیعی داشته باشند و ویژگی‌های صورت مردانه‌شان حفظ شود. این اهمیت ویژه به حفظ طبیعی بودن بینی، با نتایجی که از جراحی با مدل عروسکی به دست می‌آید، سازگار نیست. بنابراین، مشخص است که جراحی بینی با مدل عروسکی برای آقایان گزینه مطلوبی نمی‌باشد.

تأثیر ضخامت پوست بر نتیجه جراحی بینی با فرم فانتزی

بینی‌ها به دلیل تفاوت‌های فیزیولوژیکی در افراد مختلف، مشخصات متنوعی دارند. یکی از ویژگی‌های متغیر در بین افراد، ضخامت پوست است که ممکن است در نتیجه عمل جراحی تأثیرگذار باشد. در جراحی بینی با فرم فانتزی که به تغییرات زیادی در بینی منتهی می‌شود تا شکلی کوچک و قوس دار ایجاد گردد، ضخامت پوست می‌تواند نقش مهمی ایفا کند.

در صورت داشتن دماغی که پوست آن ضخیم باشد، چالش‌هایی برای نتیجه قابل ملاحظه‌ای پیش می‌آید. امکان اینکه تغییرات به خوبی مشاهده نشوند، به دلیل قرارگیری پوست بر روی ساختار تغییر یافته بینی، زیاد است. به‌عنوان مثال، بینی‌های گوشتی که معمولاً دارای پوست ضخیم هستند، ممکن است برای اجرای تغییرات فانتزی مناسب نباشند. به همین دلیل، توصیه می‌شود که در مورد جراحی بینی با فرم فانتزی برای افرادی که دارای پوست ضخیم هستند، با دقت بیشتری عمل شود.

پس از جراحی بینی فانتزی

پس از اجرای عمل بینی فانتزی، توصیه می‌شود تا به مراقبت‌های زیر توجه ویژه داشته باشید:

 • مراقبت از اسپیلنت:پس از جراحی، یک اسپیلنت بر روی بینی شما قرار می‌گیرد. برای جلوگیری از لغزش آن، تا زمان مقرری از خیس کردن صورت خود پرهیز کنید. بهتر است از دستمال مرطوب برای تمیزی و تازگی استفاده کنید.
 • محدودیت در فعالیت‌ها:بهتر است پس از جراحی، تا مدتی از مکان‌های شلوغ و پراز افراد که ممکن است به بینی شما آسیب برسانند، خودداری کنید.
 • خودداری از مصرف الکل و دخانیات:در دوران نقاهت، مصرف الکل و دخانیات را کاهش دهید و از آنها خودداری کنید.
 • خودداری از آفتاب‌گردانی و شنا:قرار گرفتن در آفتاب و انجام فعالیت‌های شنا تا مدتی پس از جراحی توصیه نمی‌شود.
 • محدودیت در فعالیت‌های سنگین و ورزش:فعالیت‌های سنگین و ورزش در دوران نقاهت ممنوع می‌باشد.
 • تغذیه نرم:از مصرف غذاهای سفت و جویدن سخت خودداری کنید تا به بافتهای تغییر یافته بینی آسیب نرسد.
 • حفظ زاویه 30 درجه:در هنگام خواب، سر خود را با زاویه 30 درجه نگه دارید و به سمت بالا چرخانده نشود.
 • پرهیز از خندیدن خمیازه کشیدن و صحبت کردن:در دوران نقاهت، از خندیدن باز و خمیازه کشیدن و حتی صحبت کردن بیش از حد پرهیز کنید.
 • خودداری از داغ و سرد شدن ناگهانی بینی:از قرار گرفتن در معرض تغییرات دمایی ناگهانی خودداری کنید.

با رعایت مراقبت‌های مذکور، بهبودی پس از جراحی بینی فانتزی بهتر و موثرتر خواهد بود.

دکتر کیان احمدی

دکتر کیان احمدی

دکتر کیان احمدی جراح گوش و حلق وبینی به عنوان جراح پلاستیک و صورت در بروجرد فعالیت دارند. ایشان فارغ التحصیل و دارای بورد تخصص از دانشگاه تهران هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *