درباره جراحی بینی استخوانی چه می دانید؟

 
 

عمل زیبایی بینی یکی از رایج ترین جراحی های پلاستیک به شمار می رود که در سراسر دنیا از جمله ایران انجام می شود. جراحی بینی با تغییر شکل، اندازه، زاویه بین بینی تا لب باعث تغییر ظاهر بینی و زیبایی چهره می گردد. البته در خیلی از موارد این عمل برای رفع نقایص مادرزادی بینی، مشکلات ظاهری ناشی از صدمات یا حوادث یا برای اصلاح مشکلات تنفسی انجام می شود. یکی از سوالاتی که از سوی افراد مطرح می شود این است که نتیجه عمل بینی استخوانی بهتر از بینی گوشتی است؟ جراحی بینی استخوانی در بروجرد چگونه انجام می شود؟ به منظور آشنایی بیشتر با چگونگی جراحی، عوارض و هزینه عمل بینی استخوانی تا انتهای این مقاله بهترین جراح رینوپلاستی در بروجرد دکتر کیان احمدی همراه ما باشید.

انواع بینی

بدون شک نام جراحی بینی گوشتی یا استخوانی را شنیده اید، اما این اصلاحات در بین عوام مردم متداول شده است و در علم پزشکی هیچ عملی به این نام وجود ندارد. در حقیقت منظور از بینی گوشتی و استخوانی، نوع بینی است. برخی از افراد بینی ها را بر اساس قومیت و نژاد دسته بندی کرده و برخی دیگر آنها را به عنوان بینی گوشتی در مقابل بینی استخوانی طبقه بندی می کنند. این افراد ناراضی به سراغ جراحان پلاستیک یا متخصصان گوش، حلق و بینی می روند تا حالت چهره خود را تغییر دهند.

عمل بینی استخوانی

بینی های استخوانی و پروسه جراحی بینی استخوانی 

رشد بیش از حد غضروف بینی ممکن است به دلیل عوامل ارثی یا شکستگی استخوان ناشی از تصادف باشد. این رشد ناهماهنگ غضروف بینی علت تشکیل بینی استخوانی است. گاهی اوقات به دلیل آسیب های دوران کودکی، شکل بینی تغییر چندانی نمی کند، اما پس از رشد کودک، فرم بینی تغییر می کند. مهمترین وظیفه جراحان در تغییر شکل بینی استخوانی، برداشتن قوز است. یک جراح بینی خوب در بروجرد ساختار بینی را به بهترین شکل ممکن تبدیل می کند تا چهره را جذاب تر کند.

بینی های استخوانی برخلاف بینی های گوشتی دارای پوست نازکی هستند. این پوست نازک به جراح کمک می کند تا بینی استخوان خوش فرمی داشته و نتیجه جراحی موفقیت آمیز باشد. علاوه بر پوست نازک، بارزترین ویژگی بینی های استخوانی قوز و کشیدگی بینی است. به طور خلاصه، بینی های استخوانی سه ویژگی اصلی دارند:

  • قوز روی پل بینی
  • پوست نازک با انعطاف پذیری بالا
  • بافت ها و غضروف های قوی

ساختار بینی دارای سه لایه اولیه است. ابتدا یک لایه عضلانی ظریف که به قسمت پایینی متصل می شود. لایه دوم یک لایه استخوانی-غضروفی می باشد و لایه سوم لایه ای است که مخاط را در قسمت داخلی بینی می پوشاند. همانطور که قبلا ذکر شد، جراحان، بینی ها را با توجه به نوع بافت و غضروف به دو نوع بینی گوشتی و استخوانی تقسیم می کنند. غضروف نسبت به بینی های نازک و استخوانی مقاوم تر و در بینی های گوشتی ضعیف تر است. همچنین، بینی های استخوانی اغلب انحنا و قوز بیشتری در پل های خود دارند.

عمل بینی استخوانی در لرستان تحت نظر دکتر کیان احمدی

در جراحی بینی استخوانی، جراح اندازه بینی را که به شکل قوزدار است کاهش می دهد. به دلیل پیچیدگی کمتر، نتایج عمل بینی استخوانی بهتر از جراحی بینی گوشتی است. هرچه پوست نازک تر باشد و غضروف قوی تر باشد، نتایج بهتری حاصل خواهد شد. در جراحی قسمت هایی از استخوان ها و غضروف ها برداشته می شود و ابعاد سوراخ بینی با سایر اجزای صورت متناسب است. جراح قوز بینی را با ابزارهای ریز مخصوص برای شکستن استخوان ها برمی دارد.

اگرچه جراحی بینی های استخوانی به نسبت بینی های گوشتی از چالش کمتری برخوردار است، اما پوست نازک بینی های استخوانی می تواند ساختار بینی را نمایان کند. به همین علت مهارت و تجربه جراح اهمیت بسزایی در عمل این نوع از بینی ها خواهد داشت، زیرا هرگونه نقص یا خطا در عمل به وضوح دیده می شود. در حین جراحی، انحراف و انحنای تیغه بینی (غضروف تقسیم کننده سوراخ های بینی به دو قسمت) ثابت می شود. برای رفع برآمدگی بالای بینی، یک جراح ماهر اطمینان حاصل می کند که عمل جراحی مشکلی برای تنفس بیمار ایجاد نمی کند.

عمل بینی گوشتی و استخوانی

تفاوت جراحی بینی استخوانی با بینی گوشتی

همانطور که قبلا ذکر شد، در ایران عموماً بینی ها را به دو گروه گوشتی و استخوانی تقسیم می کنند. این طبقه بندی علمی نیست، اما در ایران جراحان از این اصطلاحات برای ارتباط بهتر با بیماران استفاده می کنند. تفاوت اصلی بین آنها ضخامت پوست بینی است. در حالی که پوست ضخیم بینی های گوشتی را می پوشاند، بینی های استخوانی پوست نازک تری دارند. جراح باید بتواند اطراف بینی های استخوانی را کوچک کند که این کار ساده ‌تر است و نوک بینی را فرم می‌ دهد که انجام آن نسبتا کاری دشوارتر است.

به طورکلی از بارزترین ویژگی های بینی های گوشتی می توان به پوست ضخیم و چرب با منافذ قابل توجه، نوک بینی پهن، افتادگی بینی، تیغه های بینی وضخیم و غضروف بینی ضعیف تر اشاره کرد. عملاً گرفتن نتیجه خوب از جراحی بینی گوشتی نسبت به بینی استخوانی چالش برانگیزتر است و برای انجام این کار به یک جراح بسیار مجرب نیاز است. در عمل بینی گوشتی جراح برای استحکام بیشتر بینی، پیوند غضروف را انجام می دهد، در حالی که در بین های استخوانی استحکام بافت های غضروفی به حدی است که نیاز به پیوند نخواهد بود.

روش جراحی بینی استخوانی با دکتر احمدی در بروجرد

به طورکلی، عمل بینی به دو روش جراحی باز و بسته انجام می شود. اصلی ترین تفاوت جراحی باز و بسته بینی در نوع برش ها است. در جراحی باز برش ها از در ناحیه کلوملا (ناحیه زیر سپتوم که بینی را به دو قسمت تقسیم می کند) ایجاد می شود. این در حالی است که در تکنیک عمل بسته، برش ها از داخل بینی ایجاد می شود. از آنجایی که تعداد برش ها و میزان تغییرات در روش بسته کمتر است، دوره نقاهت و زمان بهبودی کوتاه تر از روش باز است.

البته جراحی های باز به دلیل دید وسیعی که به پزشک می دهد، برای اکثر عمل ها مناسب است. انتخاب بهترین تکنیک جراحی بینی در انواع بینی تفاوتی نداشته و با توجه به شرایط جسمی بیمار، میزان تغییرات و تشخیص پزشک انجام می شود. البته در بینی های گوشتی که غضروف بینی از استحکام ضعیفی برخوردار هستند، ممکن است عمل پیوند غضروف انجام شود.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

به جر تبحر و مهارت بالای جراح، مراقبت های بعد از عمل بینی نقش بسزایی در نتیجه عمل بینی خواهد داشت. مهمترین نکاتی که بعد از عمل بینی استخوانی باید رعایت شود، عبارتند از:

  • استفاده از کمپرس سرد برای کاهش تورم و کبودی
  • استفاده به موقع از داروهای تجویز شده
  • استفاده از چسب بینی به مدت دو ماه
  • مصرف مایعات فراوان و غذاهای فیبردار به منظور کاهش ابتلا به یبوست
  • اجتناب از عینک زدن بعد از عمل بینی به مدت دو ماه
  • بالا نگه داشتن سر
  • اجتناب از خندیدن، عطسه کردن و فین کردن بعد از عمل

عوارض جراحی بینی استخوانی

وجود عوارضی مانند تورم، کبودی و التهاب بعد از عمل بینی طبیعی است و پس از گذشت زمان برطرف می شود. به طورکلی، عمل بینی عوارض خطرناکی ندارد و در صورتی که عمل بینی زیر نظر یک جراح بینی خوب و با تجربه انجام شود، احتمال بروز عوارض جدی این عمل به حداقل می رسد. با این حال نداشتن مهارت بالای جراح و عدم رعایت مراقبت های بعد از عمل ممکن است عوارضی را به همراه داشته باشد که از مهمترین آن ها می توان به عدم تقارن بینی، آبریزش یا خشکی بینی، ایجاد زخم یا اسکار، انسداد بینی و کاهش حس بویایی اشاره کرد.

هزینه عمل بینی استخوانی تحت نظر دکتر کیان احمدی

 
 

هزینه عمل بینی استخوانی مانند سایر عمل ها در افراد مختلف، متفاوت است. فاکتورهایی مانند روش جراحی، دستمزد پزشک و تغییراتی انجام شده روی بینی در تعیین قیمت نهایی عمل بینی نقش بسزایی دارند. برای مثال ممکن است بیمار علاوه بر عمل زیبایی بینی و رفع مشکلات ظاهری از اختلالات تنفسی ناشی از انحراف بینی، بزرگی شاخک بینی، پولیپ بینی و سایر مشکلات عملکردی رنج ببرد. در چنین وضعیتی که عمل زیبایی همزمان با عمل های درمانی انجام می شود، هزینه ها بیشتر خواهد شد.

توصیه پایانی

به طورکلی، بینی ها با توجه به استحکام غضروف و ضخامت پوست به دو دسته بینی گوشتی و استخوانی تقسیم بندی می شود. غضروف قوی و پوست نازک از بارزترین ویژگی های بینی های استخوانی به شمار می رود. در جراحی بینی استخوانی چالش های جراحی بینی گوشتی مانند پیوند غضروف یا ضخامت پوست وجود نخواهد داشت، اما به دلیل نازک بودن پوست، اسکلت و ساختار بینی مشخص تر است. به همین علت هرگونه اشتباه در حین جراحی به وضوح دیده می شود، بنابراین برای کاهش عوارض این عمل به بهترین جراح بینی مراجعه نمایید.

سوالات متداول

دکتر کیان احمدی

دکتر کیان احمدی

دکتر کیان احمدی جراح گوش و حلق وبینی به عنوان جراح پلاستیک و صورت در بروجرد فعالیت دارند. ایشان فارغ التحصیل و دارای بورد تخصص از دانشگاه تهران هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *