تفاوت جراحی باز و بسته بینی چیست؟

 
 

عمل بینی یکی از رایج ترین جراحی های زیبایی است که به منظور رفع مشکلات ظاهری بینی یا تنفسی انجام می شود. در گذشته این عمل با چالش های متعددی همراه بود و اغلب افراد از عوارض این جراحی نگران بودند. خوشبختانه در حال حاضر به واسطه توسعه علم پزشکی و تکنیک های جراحی زبیایی شاهد کمترین میزان عارضه نسبت به گذشته هستیم. به طورکلی، عمل بینی به دو روش باز و بسته انجام می شود که انتخاب تکنیک مناسب بر عهده پزشک است. حال سوال اینجاست که تفاوت جراحی باز و بسته بینی چیست؟ آیا عمل بینی به روش بسته بهتر است یا باز؟ به منظور آشنایی با مزایا و معایب روش های جراحی باز و بسته تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

جراحی بینی به روش بسته

اگر کاملاً از بینی خود راضی نیستید، ممکن است به دنبال راهی باشید که ظاهر آن را بدون جای زخم قابل توجه تغییر دهید. رینوپلاستی بسته یک عمل زیبایی است که در آن از برش‌ هایی در داخل سوراخ ‌های بینی و بینی استفاده می‌شود، بنابراین جای زخم زیادی در بیرون دیده نمی‌شود. برخلاف رینوپلاستی باز، جراحی بینی بسته معمولاً برای تغییر شکل نوک بینی، کوتاه کردن بینی یا خلاص شدن از برآمدگی یا افتادگی نوک بینی استفاده می شود.

جراحی بینی به روش بسته چگونه انجام می شود؟

در روز عمل بیمار تحت بیهوشی یا بی حسی موضعی قرار می گیرد. البته برخی از پزشکان بیهوشی عمومی را در حین جراحی بینی ترجیح می دهند. سپس جراح یک برش کوچک بر روی بخش میانی دو سوراخ بینی (کلوملا) ایجاد می کند. این جراحی برای افرادی مناسب است که ساختار بینی آن ها نیازی به تغییرات وسیع نداشته باشد، زیرا دسترسی جراح به بخش های عمیق بینی با این روش بسیار دشوار خواهد بود. در جراحی به روش بسته برش های کمتری ایجاد می شود، بنابراین دوره نقاهت کوتاه تر بوده و هیچ گونه جای بخیه یا زخم بعد از عمل ایجاد نخواهد شد.

خطرات و عوارض جراحی بینی به روش بسته

مانند همه جراحی ها، جراحی بینی بسته دارای خطرات و عوارضی است. مهمترین عوارض این تکنیک جراحی عبارتند از:

 • مشکلات تنفسی
 • خونریزی بینی
 • بی حسی در بینی
 • سوراخ بینی نامتقارن
 • واکنش آلرژیک به بیهوشی
 • کبودی طولانی مدت

مدت زمان بهبودی جراحی بینی بسته

دوره نقاهت جراحی بینی بسته بین 5 الی 15 روز می باشد زیرا بعد از انجام جراحی بینی بسته ممکن است عوارضی اعم از خونریزی، تورم، کبودی، گرفتگی، عفونت رخ دهد به همین به استراحت و مراقبت نیاز دارد.

رینوپلاستی باز

در جراحی با تکنیک باز، جراح برش هایی ها به صورت عمودی در خط جدا کننده سوراخ های بینی ایجاد می کند. پوست و بافت نرم از روی ساختارهای زیرین بینی برداشته شده و پزشک دسترسی کامل به آناتومی بینی خواهد داشت. جراحی باز، بهترین تکنیک برای ایجاد برش های جراحی بینی محسوب می شود، زیرا در این روش پزشک دید وسیعی به استخوان، غضروف و به طور کلی ساختار بینی نسبت به روش بسته دارد. به طور کلی، تعداد برش در روش باز بیشتر از جراحی بسته است و دوره نقاهت بیمار طولانی تر خواهد بود.

مزایای جراحی بینی باز

رینوپلاستی باز به جراحان امکان دسترسی و دید کامل به چارچوب بینی را می دهد. این نوع جراحی به پزشکان اجازه می دهد تا تغییرات پیچیده تری ایجاد کنند که ممکن است با جراحی بینی بسته امکان پذیر نباشد. رینوپلاستی باز به جراح اجازه می دهد تا ساختارهای زیرین بینی را در حالت طبیعی و بدون مزاحمت مشاهده کند. جراحی بینی باز به جراحان این امکان را می دهد که با مشاهده بینی در حالت طبیعی تغییرات دقیق تری را انجام دهند. علاوه بر این، غضروف بینی در طی جراحی بینی باز کمتر آسیب دیده یا مخدوش می شود. همچنین، به واسطه گستردگی دید جراح تمام نواقص و مشکلات ظاهری و عملکردی در روش باز برطرف می شود.

 
 

بیشتر بخوانید: جراحی ترمیمی بینی

 

معایب جراحی بینی باز

رینوپلاستی باز منجر به ایجاد یک اسکار کوچک در پایه بینی می شود که برای برخی به عنوان یک عیب تلقی می شود. با این حال، هنگامی که توسط یک جراح ماهر انجام می شود، جای زخم بسیار کوچک خواهد بود و به سختی برای دیگران قابل مشاهده است. در حالی که رینوپلاستی باز نسبت به رینوپلاستی بسته دشوار‌تر است، اکثر جراحان با تجربه قادر به انجام جراحی بینی باز هستند و این روش در حال حاضر روش متداول برای عمل بینی محسوب می شود.

توجه : لازم به ذکر است امروزه با انجام روش جدید جراحی بینی بدون تامپون، احتمال بروز عوارض بسیار کاهش یافته به همین دلیل جامعه جراحان و عموم مردم به جراحی باز تمایل دارند.

مدت زمان بهبودی جراحی بینی باز

به طور کلی مدت زمان بهبودی این روش 4 الی 7 روز می باشد و طی این مدت اسپلینت و پانسمان روی بینی شما قرار داشته و همینطور دو عدد تامپون جهت جلوگیری از خونریزی در سوراخ های بینی شما قرار داده می شود. البته لازم به ذکر است احتمال بروز عوارض در این روش همانند جراحی بینی بسته وجود دارد پس بهتر است مدت زمان بیشتری را استراحت نمایید.

جراحی بینی به روش باز بهتر است یا بسته؟

هیچ یک از روش های جراحی بینی بهتر و برتر از دیگری نیست. رینوپلاستی باز و بسته هر دو روش های جراحی معتبر و مهمی هستند که برای اصلاح ناهنجاری های بینی و تغییر شکل بینی استفاده می شوند. تصمیم به انجام رینوپلاستی باز یا بسته تصمیمی است که به ساختار بینی و تشخیص جراح بستگی دارد. در طول مشاوره اولیه، جراح نیازهای بیمار را ارزیابی می کند و سپس برای بهترین رویکرد توصیه می کند.

نگاه کلی به مزایا و معایب جراحی بینی به روش باز و بسته

 
 

مزایای جراحی بینی باز

 • سهولت بخیه در بافت ها و پوست
 • تجسم جامع تر از ساختار بینی
 • مناسب برای رفع هر نوع مشکل ظاهری یا عملکردی بینی
 

معایب جراحی بینی باز

 • برش خارجی و ایجاد اسکار قابل مشاهده
 • زمان ترمیم طولانی تر
 • تورم بالقوه به دلیل تعداد برش ‌های بیشتر
 
 

مزایای جراحی بینی بسته

 • غیر قابل مشاهده بودن زخم ها با بخیه های جذبی
 • زمان عمل و دوره نقاهت کوتاهتر است.
 • تورم ناشی از عمل کمتر از روش باز است.
 

معایب جراحی بینی بسته

 • تسلط برای جراحان بسیار دشوارتر است.
 • از نظر فنی سخت تر است.
 • امکان عمل مجدد به واسطه عدم دسترسی جراح به کل ساختار بینی

تفاوت جراحی باز و بسته بینی

اصلی ترین و مهمترین تفاوت جراحی بینی و باز و بسته در ایجاد برش، تعداد و وسعت برش بوده اما به طور کلی تفاوت جراحی باز و بسته به شرح زیر است:

 • هزینه جراحی بینی بسته نسبت به جراحی بینی باز کمتر است.
 • دوره نقاهت جراحی بینی بسته نسبت به جراحی باز کمتر است.
 • مدت زمان جراحی در روش بسته نسبت به روش باز کمتر است.
 • تعداد برش ها در جراحی بینی باز نسبت به جراحی بسته بیشتر است.
 • جراحی باز جهت رفع نقص های نوک بینی بهتر از جراحی بسته است.
 • امکان آسیب دیدگی نوک بینی در جراحی باز کمتر از جراحی بسته است.
 • احتمال بروز عدم قرینگی در جراحی باز نسبت به جراحی بسته کمتر است.
 • احتمال بروز عوارض در جراحی بینی بسته نسبت به جراحی باز کمتر است.
 • تورم و کبودی و جای زخم در جراحی باز نسبت به جراحی بسته بیشتر است.

هدف هر دو رینوپلاستی باز و بسته بهبود عملکرد و اغلب ظاهر بینی در حین جراحی است. همانطور که گفته شد، خود این روش ها بسیار متفاوت هستند. اصلی ترین تفاوت جراحی باز و بسته بینی به شرح زیر است:

 
 

دشواری روش

رینوپلاستی بسته بسیار دشوارتر است زیرا جراح بایستی از داخل سوراخ های بینی تمام تغییرات را اعمال کند.

مدت زمان عمل

رینوپلاستی بسته زمان عمل کمتری دارد و اغلب به دلیل فرآیند جراحی باز، زمان مورد نیاز برای جراحی بینی باز افزایش اندکی وجود دارد.

بخیه

برای جراحی بینی بسته، بخیه هایی که برش ها را پانسمان می کنند به مرور جذب می شوند و در داخل بینی قرار می گیرند. برای جراحی بینی باز، برش قابل مشاهده و بیرونی با چندین لایه بخیه بسته می شود. بخیه های لایه داخلی جذب می شوند، اما بخیه های بیرونی معمولاً در عرض یک هفته برداشته می شوند.

اسکار

برای جراحی بینی باز یک برش خارجی و افقی بین دو سوراخ بینی ایجاد می شود. این برش به داخل بینی منتقل می شود، جایی که برش کشیده شده کمتر قابل مشاهده است. با گذشت زمان، برش معمولاً در جراحی بینی باز محو می‌شود، اما در برخی بیماران، می‌ تواند قابل مشاهده باشد. در جراحی بینی بسته، برش کاملاً نامرئی است. این مورد توسط بیمارانی که نگرانی در مورد جای زخم دارند، ترجیح داده می شود.

 

تفاوت هزینه در جراحی باز و بسته

یکی از اصلی ترین و مهمترین مسائل در بین افراد هزینه جراحی بینی بوده است. بهتر است بدانید به طور کلی هزینه جراحی بینی به عوامل مختلفی اعم از نوع جراحی، ایرادات بینی، نوع پوست، نوع بینی، مهارت پزشک، هزینه کلینیک بستگی دارد به همین دلیل نمیتوان هزینه دقیقی برای این جراحی بینی باز و بسته در نظر گرفت. جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه هزینه جراحی بینی بسته و باز باید به مطب بهترین جراح بینی مراجعه نمایید یا با شماره تماس مطب دکتر کیان احمدی تماس حاصل فرمایید.

سخن پایانی

به طور کلی روش جراحی بسته و باز هم ظاهر بینی را تغییر می دهند و هم عملکرد تنفسی بینی را تنظیم می کنند. روش باز یک روش با تورم و جای زخم بیشتر و زمان بهبودی طولانی تر است. برای بینی های به شدت نامتقارن یا کج یا سایر موارد پیچیده که مشکلات تنفسی دارند بهتر است. رینوپلاستی بسته معمولاً دوره نقاهت کوتاه‌ تری دارد و تورم کمتری را شامل می‌شود. می توان از آن برای اصلاح برآمدگی ها، قوزهای پشتی یا تغییر شکل پل بینی یا نوک بینی استفاده کرد. تصمیم برای استفاده از روش باز یا بسته برای جراحی بینی به عوامل متعددی از جمله اصلاحات انجام شده، ساختار بینی بیمار و ترجیحات جراح بستگی دارد. به منظور انتخاب روش مناسب به بهترین جراح بینی مراجعه کرده تا در طی جلسات با تفاوت جراحی باز و بسته بینی آشنا شده و بینی شما بررسی دقیق شود.

دکتر کیان احمدی

دکتر کیان احمدی

دکتر کیان احمدی جراح گوش و حلق وبینی به عنوان جراح پلاستیک و صورت در بروجرد فعالیت دارند. ایشان فارغ التحصیل و دارای بورد تخصص از دانشگاه تهران هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *