علت بوی بد بینی بعد از عمل چیست؟

 
 

ممکن است بوی بد بعد از عمل بینی در بروجرد در برخی افراد ایجاد شود. این بوی نامطبوع می تواند شما را آزار دهد و نگران کند آیا می دانید علت آن چیست؟ بوی بد داخل بینی بعد از عمل برای دو هفته تا یک ماه طبیعی است، اما طولانی شدن آن می تواند نشان از بروز مشکلاتی مانند عفونت بعد از عمل بینی باشد. ما در این مقاله به طور کامل به بررسی علت و درمان بوی بد بینی بعد از عمل بینی خواهیم پرداخت، بنابراین طالعه این مقال رو ار دست ندهید.

علت بوی بد بینی بعد از جراحی رینوپلاستی

اگر بعد از عمل بوی بد، بوی عفونت و سایر موارد را در بینی خود احساس کردید، ممکن است این بو برای شما آزاردهنده باشد و حتما باید دلیل آن را پیدا کنید. برای تشخیص علت بوی بد بینی بعد از عمل باید بدانیم چه مدت از جراحی بینی گذشته است. همان طور که اشاره شد، بوی بد در دو هفته اول بعد از عمل بینی طبیعی است، اما طولانی شدن این عارضه می تواند دلایل جدی تری داشته باشد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

علت بوی بد بینی در هفته های اول بعد از جراحی

اگر اخیراً جراحی زیبایی بینی انجام داده اید و بوی بدی در بینی خود احساس می کنید، نگران نباشید. در روزهای اول بعد از عمل به دلیل تغییرات ساختار بینی، تورم بینی و وجود لخته و ترشحات باقی مانده از عمل در بینی، ممکن است بوی بدی در داخل بینی احساس شود. همچنین، از آنجایی که بینی در روزهای اول بیمار تنفس طبیعی ندارد، ممکن است بوی بدی در داخل بینی احساس شود.

بوی بد بینی بعد از رینوپلاستی

علت بوی بد بینی بعد از یک ماه

طولانی شدن بوی بد در داخل بینی دیگر به دلیل وجود لخته یا ترشحات بعد از عمل نیست و به دلایل مختلف ایجاد شود. مهمترین دلایل ایجاد بوی بد در بینی، یک ماه بعد از عمل به شرح زیر است:

مشکلات سینوسی

اگر یک ماه بوی بد بینی بعد از عمل در بینی خود احساس کردید، ممکن است مربوط به مشکلات ثانویه مانند مشکلات سینوسی باشد که مربوط به جراحی بینی نیست. سینوزیت می تواند باعث بوی بد دهان شود و باید درمان شود.

باقی ماندن نخ بخیه غیر جذبی

یکی دیگر از عواملی که ممکن است بعد از عمل باعث ایجاد بوی نامطبوع در بینی شود ، بخیه های باقی مانده در داخل بینی است. فرقی نمی کند که چه نوع عمل بینی انجام داده اید، در هر صورت قسمت داخلی بینی بخیه شده است. تا زمانی که این بخیه ها داخل بینی هستند، فضای بین بخیه ها و پوست بینی می تواند محل مناسبی برای رشد باکتری ها باشد.

 
 

بیشتر بخوانید: پولیپ بینی چیست؟

 

به دلیل فعالیت باکتریایی، عفونت ایجاد می شود و بعد از عمل باعث ایجاد بوی بد در بینی می شود. بنابراین اگر بیش از سه ماه از عمل بینی شما می گذرد و بوی بدی در بینی خود احساس می کنید، ممکن است به دلیل رینیت به دلیل نخ باقی مانده در داخل بینی باشد.

پوسته شدن بینی

پوسته شدن داخل بینی به مدت 3 هفته پس از عمل کاملا طبیعی است و تا 2 ماه پس از عمل می تواند باعث ایجاد بوی بد بینی بعد از عمل شود.

مدت زمانی که بوی بد بینی پس از جراحی باقی می ماند

بوی بد بینی پس از جراحی ممکن است به مدت چند هفته یا حتی ماه‌ ها ادامه داشته باشد. این بستگی به عوامل مختلفی مانند نوع جراحی ، میزان التهاب و شرایط فرد بستگی دارد. اگر بوی بد بینی پس از گذشت مدت زمان قابل توجهی ادامه دارد یا با علائم دیگری همراه است ، بهتر است با بهترین جراح بینی در بروجرد دکتر کیان احمدی مشورت کنید. چراکه ایشان می ‌تواند شما را راهنمایی کند که آیا این بوی بد علامتی از عوارض جدی است یا نه تا بهترین و موثر ترین پروسه درمانی را برای شما عزیزان در نظر بگیرد.

درمان بوی بد بینی بعد از عمل بینی

بهترین راه برای درمان بوی بد بینی بعد از جراحی بینی جلوگیری از ایجاد آن است. تمیز کردن و شستشوی مداوم روزانه بینی با محلول های شستشو به جلوگیری از ترشحات بینی و ایجاد عفونت در بینی کمک می کند. حدود چهار تا شش هفته طول می کشد تا شکل نهایی بینی تغییر یافته تثبیت شود و در این مدت بهترین اقدام شستن بینی و تمیز نگه داشتن آن است.

در صورتی که بوی بد بینی به مدت طولانی ادامه یافت، می تواند نشان از عفونت داخل بینی باشد. اگر بوی بد برای مدت طولانی باقی مانده است، حتماً به دکتر خوب عمل بینی در بروجرد دکتر کیان احمدی مراجعه کنید تا علت آن مشخص شود. اگر بوی بد داخل بینی ناشی از عفونت باشد، لازم است تحت نظر پزشک به طور منظم آنتی بیوتیک مصرف کنید. بینی بد با گذشت زمان و تحت سیستم دفاعی بدن بهتر می شود. همچنین، ممکن است پزشک پمادهای ضد عفونی کننده تجویز کند که در درمان عفونت بینی موثر است.

بوی بد بینی و درمان آن

درمان بوی بد ترشحات بینی

بهترین راه برای درمان بوی بد بینی بعد از عمل ترشحات بینی تمیز کردن بینی است. با توجه به اینکه دمیدن بینی در روزهای اول بعد از عمل منجر به آسیب دیدن بینی می شود، بنابراین شستشوی بینی با محلول نرمال سالین بعد از جراحی با استفاده از سرنگ راه حل خوبی است. برای تمیز کردن داخل بینی از گوش پاک کن استفاده نکنید، زیرا ممکن است پرز داخل بینی باقی بماند و از آنجایی که زخم در بینی وجود دارد، ممکن است به دلیل باقی ماندن پرز در بینی، التهاب ایجاد شود.

درمان بوی بد بینی ناشی از سینوس ها

برای تشخیص بوی بد بینی بعد از عمل ناشی از سینوزیت باید سایر علائم را نیز بررسی کرد. علائم سینوزیت علاوه بر بوی بد از بینی و کاهش حس بویایی و چشایی شامل موارد دیگر مانند سردرد، فشار صورت، آبریزش بینی، خستگی و درد نیز می شود.

توجه داشته باشید که درمان عفونت های سینوسی به ویروسی یا باکتریایی بودن آنها بستگی دارد. عفونت های باکتریایی معمولاً برای بهبودی نیاز به آنتی بیوتیک دارند. داروهای ضد ویروسی وجود دارد، اما همیشه تجویز نمی شوند. در بسیاری از موارد، عفونت های سینوس ویروسی با یا بدون دارو پس از گذشت مدتی از بین می روند. بدون توجه به علت یا شدت التهاب معمولاً استراحت و هیدراتاسیون توصیه می شود.

تاثیر لخته‌ های خون در بینی و بوی بد بینی

رینوپلاستی یا جراحی بینی ممکن است باعث تشکیل لخته‌ های خونی در داخل بینی شود که معمولاً پس از عمل از بین می ‌روند. اما در برخی موارد ، این لخته‌ ها ممکن است باقی بمانند یا مجدداً تشکیل شوند. اگر این لخته‌ها باعث انسداد مسیر های هوایی بینی شوند ، می ‌توانند به بوی بد بینی بعد از عمل منجر شوند.
بوی بد بینی پس از رینوپلاستی می ‌تواند به دلایل مختلفی از جمله التهاب ، تشکیل لخته‌ های خونی یا عفونت‌ های بینی رخ دهد. لذا ، اگر بوی بد بینی پس از جراحی ادامه دارد و با مشکلات دیگری همراه است ، بهتر است با جراح رینوپلاستی خوب در بروجرد دکتر کیان احمدی مشورت کنید. او می ‌تواند بررسی کند که آیا لخته‌ های خونی باقی ‌مانده در بینی یکی از عوامل موثر بر بوی نامطبوع است یا خیر، و بر اساس آن اقدامات لازم را انجام دهد.

 

درمان خانگی بوی بد بینی بعد از جراحی بینی

روش های مختلفی برای درمان خانگی بوی بد بینی بعد از عمل پیشنهاد شده است که به برخی از آنها اشاره می کنیم:

شستن بینی با سرم شستشو

یکی از درمان های خانگی برای بینی بدبو، شستشوی بینی با سرم شستشو یا همان محلول نمکی است. محلول نمکی می تواند به طور موقت شدت بوی بد بینی را کاهش دهد.

آب کافی بنوشید

بسیاری از شرایطی که منجر به بوی بد بینی و حتی دهان می شود به دلیل کمبود آب بدن است. مصرف روزانه مایعات به عواملی مانند سن، سطح فعالیت و رژیم غذایی بستگی دارد. غذاهایی مانند میوه ها و سبزیجات با فیبر بالا، می توانند بزاق تولید کنند، اما به دلیل جویدن زیاد در هفته های اول توصیه نمی شود.

نظارت بر سلامت دهان و دندان

سلامت دهان و دندان می تواند به درمان بیماری هایی که منجر به بوی بد دهان و بینی می شود کمک کند. توصیه می شود پس از طی شدن دوره نقاهت، با خمیر ندان حاوی فلوراید دو بار در روز مسواک بزنید. همچنین، از کشیدن سیگار، مصرف الکل و نوشیدنی های کافئین دار خودداری کنید، زیرا باعث کاهش مایعات بدن می شود.

کلام آخر

بوی بد بینی بعد از عمل، یکی از عوارض جراحی بینی به محسوب می شود که دلایل این روند بسته به مدت زمانی که از جراحی بینی شما گذشته است متفاوت است. عوامل خاصی مانند وجود لخته و ترشحات ناشی از جراحی در دو هفته اول بعد از جراحی منجر به بوی بد در بینی می ود که کاملا طبیعی است و با شستشو منظم داخل بینی برطرف می شود. اما عوامل دیگر مانند بقای بخیه های غیر قابل جذب در بینی و عفونت ها می توانند باعث شوند، این بو برای ماه ها باقی بماند.

توجه داشته باشید که طولانی شدن عوارض موقت بینی از جمله بوی بد بینی نیاز به مداخلات زودهنگام پزشکی دارد. در پایان توصیه می شود برای جلوگیری از عوارض عمل بینی در انتخاب جراح بینی دقت کرده و مراقبت های بعد از عمل بینی را رعایت کنید.

دکتر کیان احمدی

دکتر کیان احمدی

دکتر کیان احمدی جراح گوش و حلق وبینی به عنوان جراح پلاستیک و صورت در بروجرد فعالیت دارند. ایشان فارغ التحصیل و دارای بورد تخصص از دانشگاه تهران هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *