بهترین سن برای عمل بینی از نظر کیان احمدی

 
 

با محبوبیت و استقبال گسترده تر از جراحی زیبایی، تعداد فزاینده ای از مردان و زنان جوان برای بهبود ظاهر خود به رینوپلاستی در بروجرد روی آورده اند. بدون شک، رینوپلاستی یکی از رایج ترین عمل های زیبایی است که در بین اغلب افراد به ویژه جوانان و نوجوانان گسترش یافته است. اما یکی از سوالات متداولی که اغلب افراد با آن مواجه هستند این است که بهترین سن برای عمل بینی چه زمانی است؟ آیا عمل بینی در نوجوانان امکان پذیر است؟ آیا عمل بینی در افراد بالای 40 سال عوارض دارد؟ آیا عمل بینی در سنین بالا محدودیت دارد؟ به منظور آشنایی با بهترین زمان برای عمل جراحی بینی تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

جراحی بینی با چه اهدافی انجام می شود؟

رینوپلاستی یا عمل بینی، یک روش جراحی برای بهبود اندازه، شکل، ظاهر یا عملکرد بینی است. همچنین به این روش می تواند در چهره ظاهری شما تغییرات چشمگیری ایجاد کرده و با افزایش زیبایی چهره، اعتماد به نفس افراد را افزایش دهد. اهداف متعددی برای جراحی بینی وجود دارد. برای برخی، این روشی برای بهبود ظاهر بینی است و عملکرد بینی آنها مشکلی ندارد. از طرفی برخی افراد علاوه بر نواقص ظاهری از مشکلات عملکردی و اختلالات تنفسی ناشی از پولیپ بینی یا انحراف تیغه بینی رنج می برند که همزمان با عمل رینوپلاستی آن را برطرف می کنند. به طورکلی، مهمترین اهداف رینوپلاستی عبارتند از:

 • تغییر شکل و اندازه بینی
 • رفع برآمدگی در پل بینی
 • قوز در پل بینی
 • اصلاح نوک بینی
 • کجی بینی
 • انحراف تیغه بینی
 • اختلالات خواب
 • مشکلات تنفسی
سن مناسب برای عمل بینی

آیا من کاندید عمل بینی هستم؟

بهترین کاندیدها برای این جراحی، افرادی هستند که از سلامت خوبی برخوردار بوده و انتظارات واقع بینانه ای در مورد این روش و نتیجه آن دارند. بیمارانی که از ظاهر بینی خود راضی نیستند یا در نتیجه عملکرد نامناسب بینی خود مشکل تنفسی دارند، کاندیدای خوبی برای این روش هستند. این عمل می تواند ظاهر و عملکرد بینی را در مردان و زنان بهبود بخشد. در هر حال داشتن سلامت جسمی و ذهنی از اهمیت بسزایی برای انجام بینی به شمار می رود.

از چه سنی می توان جراحی بینی انجام داد؟

جراحی بینی تقریباً در هر سنی می تواند برای بیماران مفید باشد، اما چندین فاکتور حیاتی وجود دارد که باید برای تعیین اینکه آیا بیمار واجد شرایط جراحی بینی است یا خیر، در نظر گرفته شود. صرف نظر از سن، بیمارانی که قصد جراحی بینی را دارند باید رشد بینی آن ها کامل شده باشد. در حالی که این اتفاق در افراد مختلف در سن های متفاوتی رخ می دهد. برای مثال، دختران اغلب در حدود سن 16 تا 17 سالگی برای جراحی بینی آماده هستند و پسران تا حدود 17 تا 19 سالگی به رشد خود ادامه می دهند. با این حال بهترین سن برای عمل بینی را پزشک متخصص تشخیص می دهد.

 
 

جراحی بینی در نوجوانان

بسیاری از نوجوانان می خواهند ظاهر بینی خود را بهبود بخشند و عیوب مادرزادی بینی و اکتسابی (آسیب های ورزشی یا سانحه) را اصلاح کنند. اگر شما یک نوجوان علاقه مند به جراحی بینی هستید ، مشاوره اولیه با جراح بینی خوب در بروجرد دکتر کیان احمدی می تواند مشخص کند که آیا شما کاندید مناسبی برای این عمل هستید یا خیر و بهترین سن برای عمل بینی برای شما بازه ای است.

همان طور که اشاره شد، عامل اصلی در تعیین اینکه آیا یک نوجوان واجد شرایط این است که آیا بینی او به طور کامل شکل گرفته و دیگر رشد نمی کند. این چیزی است که دکتر کیان احمدی می تواند در طول مشاوره اولیه آن را تشخیص دهد. در حالی که 18 سالگی سن بزرگسالی در نظر گرفته می شود، اما بینی برخی از نوجوانان به طور کامل شکل گرفته و در سن 15 یا 16 سالگی رشد آن متوقف شده است.

عمل بینی در نوجوانی

برخی از مهمترین مواردی که قبل از جراحی بینی در نوجوانی باید در نظر گرفته شود عبارتند از:

 • سن
 • رشد آناتومیکی بینی
 • انگیزه برای جراحی بینی
 • داشتن انتظارات واقع بینانه
 • درک آنچه باید قبل، در طول و بعد از عمل انتظار داشته باشید
 • بلوغ ذهنی و عاطفی
 • رضایت والدین

بهترین سن برای عمل بینی در سنین بالا

همان طور که اشاره شد ، هیچ محدودیت سنی برای انجام جراحی زیبایی بینی وجود ندارد. قاعده کلی این است که در جوانان یا نوجوانان رشد بینی کامل شده و فرد از سلامتی خوبی برخوردار باشد. با این حال ، با افزایش سن بیماران ، جراحان ممکن است با چالش های فزاینده ای مواجه شوند که می‌تواند بر نتایج بلند مدت زیبایی بیمار تأثیر بگذارد. هر چه سن بالاتر می رود پوست بیشتر دچار افتادگی و کاهش کشسانی شده و بینی نیز دچار افتادگی می شود ، بنابراین نتیجه عمل در اغلب افراد بالای 50 سال مطلوب نخواهد بود. علاوه بر این، با بالا رفتن سن بیماری های زمینه ای مانند بیماری قلبی، دیابت، فشار خون و غیره ایجاد می شود که می تواند خطر عمل بینی را افزایش دهد. بنابراین، عمل بینی در افراد مسن با بیماری های زمینه ای می تواند خطرات جدی ایجاد کند.

سن مناسب برای عمل بینی در بروجرد

 
 

تا زمانی که از نظر روحی و جسمی سالم هستید، می‌توانید پس از رسیدن به بلوغ کامل و رشد اجزای صورت، هر زمان که بخواهید، رینوپلاستی ما را انتخاب کنید. بهترین سن برای جراحی بینی زمانی است که شما احساس آمادگی جسمی و ذهنی برای جراحی بینی داشته باشید. با این حال اغلب پزشکان سن مناسب برای جراحی بینی را بین 18 تا 40 سال مطرح می کنند. بر اساس آمارها در ایران بیشترین عمل های بینی در رده سنی 20 تا 35 سال است، با این حال برای تعیین زمان مناسب عمل بینی، تشخیص پزشک اهمیت بسیاری دارد.

توصیه پایانی
اگرچه سن مشخصی برای عمل بینی وجود ندارد، اما برخی از پارامترها از جمله سلامت جسمی، ذهنی و روانی در کنار توقف سن رشد در نظر گرفته می شود. این عمل در افراد سن بالا نیز می تواند انجام شود، اما نیاز به بررسی های همه جانبه فرد و عدم وجود بیماری های زمینه ای دارد. به طور کلی، تعیین بهترین سن برای عمل بینی به تشخیص پزشک و شرایط بیمار بستگی دارد. به همین علت توصیه می شود در هر سنی که هستید و قصد عمل بینی را دارید به بهترین جراح بینی دکتر کیان احمدی در بروجرد مراجعه کنید.

دکتر کیان احمدی

دکتر کیان احمدی

دکتر کیان احمدی جراح گوش و حلق وبینی به عنوان جراح پلاستیک و صورت در بروجرد فعالیت دارند. ایشان فارغ التحصیل و دارای بورد تخصص از دانشگاه تهران هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *