بخیه عمل بینی | درمان زخم بخیه بینی

 
 

عمل بینی زیبایی بینی در بروجرد یکی از عمل های رایج پلاستیک است، اما به واسطه نقطه حساس بینی در صورت اغلب افراد نگران عوارض پس از عمل هستند. باقی ماندنبخیه ها بعد از عمل بینی، یکی از مهم ترین مسائلی است که باعث نگرانی اغلب افراد می شود. ما در این مقاله قصد داریم به معرفی انواع بخیه و بررسی نحوه درمان جای بخیه بعد از جراحی بپردازیم، لذا برای آشنایی بیشتر با بخیه عمل بینی تا انتها همراه ما باشید.

انواع بخیه برای جراحی بینی

در انجام جراحی زیبایی بینی پزشک باید بافت های بریده شده داخلی و خارجی را با کمک نخ بخیه به هم متصل کند تا ثابت شود. در انجام جراحی بینی، پزشک از بخیه های مختلفی استفاده می کند و بسته به محلی که قصد بخیه زدن دارد، انواع بخیه ها شامل موارد زیر است:

بخیه های قابل جذب

این نوع از بخیه ها به عنوان بخیه های قابل حل نیز شناخته می شوند که توسط آنزیم های بافتی جذب می گردد. این بخیه ها به انواع مختلفی تقسیم می شوند که عبارتند از:

  • پلی دیوکسانون (PDO)
  • اسید پلی گلیکولید (PGA)
  • پلی گلیکولید-کو-کاپرولاکتون (PGCL)
  • بخیه جراحی کروم (CATGUT)

نخ هایی که در رینوپلاستی استفاده می شود، اکثرا نخ های محلول هستند، بنابراین این بخیه ها به طور خودکار جذب می شوند. این بدان معنی است که آنها نیازی به کشیدن بخیه ندارند. زمان جذب بخیه های قابل جذب بین 7 تا 10 روز تا سه ماه پس از جراحی بینی است. انواع بخیه های قابل حل مورد استفاده در جراحی بینی اغلب شامل رشته های کلاژن قابل جذب و نخ کروم می شوند.

بخیه عمل بینی غیر قابل جذب

این نوع از بخیه ها در زخم های خارجی یا زخم های داخلی که به مدت طولانی برای بهبودی نیاز دارند استفاده می شود. این نخ ها انواع مختلفی از جمله: نخ های نایلونی، نخ های پلی پروپیلن و نخ های ابریشمی دارند. اگرچه این بخیه ها برای بخیه زدن زخم های عمیق مفید هستند، اما عوارض بیشتری را به همراه دارند، به طور که احتمال عفونت و التهاب را افزایش می دهند.

در جراحی بینی می توان از بخیه های غیر قابل جذب استفاده کرد که این بخیه ها پس از بهبود بافت و زمانی که اسپلینت ها از بینی برداشته می شوند، کشیده خواهد شد. کشیدن بخیه حدود 5 تا 10 روز پس از جراحی بینی انجام می شود. در مورد نخ های غیر قابل جذبی که در جراحی بینی استفاده می شود، مهمترین آنها به شرح زیر است:

  • بخیه مصنوعی غیر قابل جذب که در سه نوع نخ نایلونی تک رشته ای (اتیلون و درمالون)، بخیه نایلونی چند الیافی (سرژیلون)، نخ بخیه چند الیافی نایلونی با حداقل پوشش بخیه (نورولون).
  • نخ طبیعی غیر قابل جذب
  • نخ کتان
بخیه در جراحی بینی

پارگی بخیه های داخلی بعد از عمل بینی چه علائمی دارند؟

خونریزی: اگر بخیه‌ های درونی بینی پاره شوند ، ممکن است باعث خونریزی خفیف شوند که نیاز به توجه دارد و باید زیبا جویان پس از مواجه با آن به جراح بینی خوب در بروجرد دکتر کیان احمدی مراجعه نمایند.

درد یا تورم: اگر بخیه ‌ها پاره شده باشند ، ممکن است منجر به درد یا تورم داخلی یا خارجی شود که نیاز به ارزیابی پزشکی دارد تا بهترین راه کار درمانی برای آن در نظر گرفته شود.

افزایش خطر عفونت: پاره شدن بخیه عمل بینی می‌ تواند خطر عفونت را افزایش دهد ، زیرا باز کردن بخیه ‌ها مسیری برای ورود میکروب ‌ها به داخل بینی را فراهم می‌ کند.

تغییرات در بوی بینی: ممکن است پاره شدن بخیه ‌ها باعث تغییر در بوی بینی شود که معمولاً موقت است ولی نیاز به پیگیری دارد.
در صورتی که احساس می‌ کنید بخیه‌ های داخل بینی شما پاره شده ‌اند یا دچار هر یک از این علائم شدیده اید ، بهتر است به بهترین جراح بینی در لرستان دکتر احمدی مراجعه کنید تا وضعیت شما ارزیابی شود.

علت باقی مانده جای بخیه پس از جراحی بینی چیست؟

برخی از عوامل موثر بر بقا یا ناپدید شدن بخیه ها پس از جراحی بینی نقش دارند که مهمترین آن ها عبارتند از:

مهارت جراح: اولین عامل و مبنایی که در از بین رفتن بخیه ها نباید فراموش شود، مهارت و تجربه جراح بینی است. چون هر چه بخیه ها تمیزتر، ملایم تر و دقیق تر باشند، احتمال باقی ماندن آثار بخیه ها بعد از عمل کمتر می شود. پس در گام اول در انتخاب پزشک نهایت دقت را به خرج دهید و در این امر اغماض نکنید.

مراقبت های دقیق بینی بعد از عمل: جراحی بینی 4 یا 5 ساعت طول می کشد و پس از چند ساعت بهبودی، بیمار به خانه برمی گردد. اما دوران بهبودی پس از عمل دورانی است که نقش اساسی در دستیابی به نتایج مطلوب دارد. در دوره بهبودی توجه به توصیه های پزشک ضروری است، چرا که باید از دوره نقاهت تا چند ماه بعد از عمل برخی نکات برای کاهش عوارض و تسریع روند بهبودی رعایت شود.

دستورالعمل های مراقبتی از بخیه عمل بینی

بخیه های داخلی معمولا قابل جذب هستند که جراحان زیبایی بینی از آن بهره مند می شوند، بنابراین باید مراقب بود که در هفته های اول بعد از عمل به بخیه ها فشار وارد نشود و مراقبت کامل از آنها انجام شود. مهمترین اقدامات لازم برای مراقبت از بخیه پس از جراحی بینی به شرح زیر خلاصه می شود:

عدم فشار روی بینی

بخیه های داخلی معمولا قابل جاذب هستند. بنابراین باید مراقب بود در هفته های اول بعد از عمل به بینی فشار وارد نشود. عطسه از راه دهان و دستکاری نکردن بینی یکی از مهم ترین نکات مراقبتی بعد از عمل برای جلوگیری از باقی ماندن بخیه بعد از جراحی بینی است.

عطسه و سرفه روی بخیه ها فشار می آورد و ممکن است باعث پارگی آنها شود. به همین دلیل دکتر خوب عمل بینی در بروجرد دکتر کیان احمدی توصیه می کند بعد از عمل هنگام عطسه و سرفه دهان را باز کنید تا به بخیه عمل بینی فشار وارد نشود. البته توجه داشته باشید که گاهی اوقات بینی به دلیل سهل انگاری یا دست زدن به داخل بینی شروع به خونریزی می کند در این صورت و یا در صورت مشاهده التهاب یا سوزش شدید در داخل بینی، بهتر است در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

دستکاری نکردن بینی

بیمار نباید در این مدت بینی خود را دستکاری کند، زیرا به دلیل التهاب محل بخیه یا باز شدن زودهنگام بخیه می تواند روی بقای جای بخیه برای مدت طولانی تری تاثیر بگذارد. مهم نیست که چه نوع بخیه ای برای عمل شما استفاده شده است. مراقبت از بخیه های خارجی یا بخیه های داخل بینی بعد از عمل بسیار مهم است. عدم رعایت مراقبت های بعد از عمل بینی یا دستکاری بینی ممکن است منجر به پارگی بخیه های بینی، عفونت یا باقی ماندن آثار بخیه شود.

درمان زخم بخیه بینی

استفاده از پمادها

بخیه های باقی مانده پس از جراحی بینی باعث از بین رفتن زیبایی صورت و کاهش اعتماد به نفس فرد می شود. پزشکان به بیمار توصیه می کنند بعد از جراحی بینی از پماد برای از بین بردن جای زخم بخیه استفاده کنند تا زودتر بهبود یابد. پمادهایی که برای درمان بخیه ها بعد از جراحی بینی استفاده می شوند حاوی ویتامین A، D یا اکسید روی هستند که می توانند جای زخم و بخیه را از بین ببرند.

پماد تتراسایکلین برای ترمیم بخیه عمل بینی نیز مفید است. نکته مهم این است که در مورد استفاده از پمادها به دستور پزشک عمل کنید و از استفاده خودسرانه داروها خودداری کنید. برخی از پمادها ممکن است روی جراحی تاثیر منفی بگذارد و به جای برداشتن بخیه ها باعث تثبیت آن ها شوند.

مصرف آنتی بیوتیک

پزشک برای تسریع روند بهبودی داروهایی تجویز می کند که از جمله آنها می توان به آنتی بیوتیک ها اشاره کرد که نقش موثری در از بین بردن جای بخیه بعد از جراحی بینی دارند. این قرص ها را باید در زمان مشخص مصرف کرد.

شست و شوی بینی بعد از جراحی

بیمار باید هر از چندگاهی بینی خود را طبق دستور بهترین جراح بینی در بروجرد دکتر کیان احمدی شست و شو دهد. مراحل شست و شوی بینی باید مرحله به مرحله انجام شود تا آثار بخیه ها بعد از جراحی بینی از بین برود.

خشک شدن بخیه ها

خیس ماندن بعد از عمل باعث عفونی شدن بخیه عمل بینی و ایجاد مشکل برای فرد می شود. لازم است پوست را با دقت تمیز و خشک کنید تا از این عوارض جلوگیری شود.

محدود کردن فعالیت ها

بعد از جراحی بینی، لازم است فعالیت ها به مدت ۲ تا ۳ هفته محدود شود و ورزش های سنگین انجام نشود. زیرا منجر به تورم محل بخیه و عفونت های خواهد شد.

محافظت در برابر آفتاب

کسانی که تحت عمل جراحی زیبایی بینی قرار گرفته اند برای محافظت از زخم و بخیه های جراحی باید از نور مستقیم خورشید اجتناب کنند، زیرا نور خورشید روند بهبود زخم را طولانی می کند.

اجتناب از کشیدن سیگار و نوشیدن الکل

سیگار کشیدن و نوشیدن الکل از عادات زندگی مضری است که بهبود محل بخیه را به تاخیر می اندازد. همچنین، بهبود محل بخیه را پس از جراحی بینی کند کرده یا جای زخم بر روی پوست می گذارد، بنابراین باید از مصرف آن اجتناب کرد.

آیا می توان طی جراحی زیبایی بینی از بخیه استفاده نکرد؟

بله انجام عمل زیبایی بینی بدون بخیه امکان ‌پذیر است، اما این موضوع بستگی به نوع عمل زیبایی و تکنیک استفاده شده دارد. در بسیاری از موارد ، پزشکان از تکنیک‌ هایی استفاده می ‌کنند که نیاز به بخیه کمتری دارند یا از بخیه‌ های قابل جذب استفاده می‌ کنند که بعد از مدتی خو دبه خود جذب می‌ شوند.

به هر حال ، این موضوع به نوع جراحی ، تجربه پزشک و نیازهای خاص هر بیمار بستگی دارد. برای اطمینان از روش مناسب برای عمل زیبایی بینی خود، بهتر است با دکتر خوب عمل بینی دکتر کیان احمدی در لرستان مشورت کنید و از او در خصوص گزینه‌ های مختلف پرس و جو کنید.

کشیدن نخ بخیه بخیه عمل بینی چه زمانی انجام می شود؟

در صورتی که نخ بخیه عمل بینی جاذب نباشد، بعد از حدود 10 روز، پزشک جراح بینی بخیه ها را می کشد. این روش معمولاً بدون درد است، اما اگر فرد در برابر درد صبور نباشد و نتواند این روش را تحمل کند، پزشک به استفاده از بی حسی موضعی متوسل می شود.

کلام آخر

برای بخیه عمل بینی با توجه به صلاحدید پزشک، از نخ های جاذب یا غیر جاذب استفاده می شود. اگر چه احتمال به جای ماندن بخیه های جاذب کمتر است، اما دو عامل مهارت جراح و مراقبت های بعد از عمل در باقی ماندن زخم بخیه بعد از عمل بینی موثر است. هر چه تخصص و تبحر پزشک بالاتر باشد، احتمال ایجاد زخم کمتر خواهد بود. از طرفی رعایت مراقبت های بعد از عمل می تواند از بروز عفونت، خونریزی و ماندن جای بخیه بکاهد. به همین علت توصیه می شود برای عمل به بهترین جراح بینی در بروجرد مراجعه کنید و دستورالعمل های پزشک را پس از عمل جدی بگیرید.

دکتر کیان احمدی

دکتر کیان احمدی

دکتر کیان احمدی جراح گوش و حلق وبینی به عنوان جراح پلاستیک و صورت در بروجرد فعالیت دارند. ایشان فارغ التحصیل و دارای بورد تخصص از دانشگاه تهران هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *