آرایش بعد از عمل بینی

عمل بینی که با نام رینوپلاستی نیز شناخته می شود، یکی از رایج ترین جراحی های پلاستیک در جهان است. همان طور که می دانید نتیجه جراحی بینی به مهارت جراح و همچنین پیروی از دستورالعمل های بعد از جراحی بستگی دارد. مراقبت های بعد از عمل بینی اهمیت بسزایی دارد و می تواند در نتیجه نهایی عمل اثرگذار باشد. یکی از متداول ترین سوالاتی که اغلب خانم ها بعد از عمل بینی دارند، شرایط و زمان استفاده از لوازم آرایشی است. بهترین زمان آرایش کردن بعد جراحی بینی چه موقع است؟ آیا امکان ابرو برداشتن بعد از عمل بینی وجود دارد؟ چگونه از کرم ضد آفتاب بعد از عمل بینی استفاده کنیم؟ ما در این مقاله به این موضوع می پردازیم که آرایش بعد از عمل بینی چه زمانی بی خطر است، بنابراین تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

آیا می توان بعد از جراحی بینی آرایش کرد؟

بسیاری از بیماران برای پوشاندن کبودی های اطراف بینی و چشم خود آرایش می کنند. اما بهتر است بدانید که استفاده از آرایش در حالی که پوست شما هنوز ترمیم نشده، می تواند خطر عفونت را افزایش دهد و همچنین سرعت روند بهبود را کاهش دهد. همانطور که اکثر جراحان توصیه می کنند، تا زمانی که بانداژ و گچ بینی برداشته نشود، نباید از محصولات آرایشی استفاده کنید. بهترین درمان برای کبودی زیر چشم ایجاد یک روتین مراقبت از پوست و آبرسانی روزانه به پوست است. اگر بتوانید به درستی از پوست خود مراقبت کنید، می توانید روند بهبودی سریع تری داشته باشید و نتیجه عمل سریعتر نشان داده می شود.

چه زمانی می توانم بعد از جراحی بینی آرایش کنم؟

همانطور که اشاره شد، جراح به شما توصیه می کند که آرایش و سایر محصولات مراقبت از پوست را، به ویژه روی بینی و اطراف نواحی برش، متوقف کنید تا از خطر عفونت جلوگیری کنید. همچنین توصیه می کنند از وارد کردن فشار به ناحیه خودداری کنید، زیرا می تواند برش ها را دوباره باز کرده و روند بهبودی را مختل کند. اینکه چه زمانی می توانید بعد از عمل بینی آرایش کنید تا حد زیادی به جراحی شما بستگی دارد. در حقیقت بهترین زمان آرایش بعد از عمل بینی به روش باز و بسته متفاوت است که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

آرایش کردن بعد از جراحی بینی

آرایش بعد از جراحی بینی بسته

از آنجایی که در جراحی بینی بسته هیچ برشی روی پوست صورت ایجاد نمی شود، می توانید بعد از برداشتن گچ بینی آرایش کنید. با این حال، توصیه می شود تا زمانی که تورم کاهش نیافته است از فشار به اطراف بینی اجتناب کنید.

آرایش بعد از جراحی بینی باز

عمل بینی به روش باز یک روش تهاجمی است که شامل برش ها و بخیه های خارجی است. به همین علت برای آرایش کردن حداقل باید یک ماه صبر کنید. به یاد داشته باشید که آرایش حتی بعد از یک ماه تا دو ماه (با مشورت پزشک) باید با احتیاط انجام شده و نباید آن را روی برش ها و زخم ها بزنید. همچنین آرایش کردن و پاک کردن آن را به آرامی انجام دهید، زیرا فشار دادن به ناحیه عمل شده ممکن است باعث التهاب و تورم شود.

زدن کرم پودر بعد از عمل بینی

یکی از مواردی که بسیاری از افراد بعد از عمل مطرح می کنند، نحوه استفاده از کرم پودر بعد از عمل بینی است. همان طور که اشاره شد زمان مجاز برای آرایش کردن به تکنیک عمل (باز یا بسته) بستگی دارد. با این حال بعد از عمل بینی، به ویژه به روش باز، توصیه می شود به مدت دو ماه از کرم پودر استفاده نکنید، زیرا منافذ شما را مسدود کرده و مانع از بهبودی می شود. همچنین، برای آرایش کردن از تمیزی و ضد عفونی شدن برس ها اطمینان حاصل کنید، زیرا برس های کثیف باعث عفونت می شوند.

ضد آفتاب بعد از عمل بینی

بسیاری از افراد با این سوال مواجه می شوند که آیا زدن کرم ضد آفتاب بعد از عمل نیز مضرر است؟ اگرچه تا یک هفته ابتدایی گچ بینی و پانسمان روی بینی شما قرار دارد، اما از قرار گرفتن در نورخورشید خودداری کنید، زیرا گرما می تواند خطر تورم و خونریزی بعد از عمل را افزایش دهد. پس از برداشتن گچ بینی نیز بهتر است تا یک هفته از قرار گرفتن در معرض نورخورشید اجتناب کنید، زیرا ممکن موجب عوارض پوستی بعد از عمل بینی مانند تیرگی یا ایجاد زخم شوید. اگر مجبور به بودن در فضای بیرون و قرار گرفتن در خورشید بودید از کلاه نقاب دار استفاده کنید. همچنین می توانید با مشورت پزشک خود از کرم ضد آفتاب مناسب با SPF 30 استفاده کنید، زیرا SPF های بالاتر ممکن است منجر به بسته شدن منافذ پوست شود.

کرم زدن بعد از عمل بینی

نکات کلی برای آرایش بعد از عمل بینی

در ادامه چند نکته مفید در مورد زمان و نحوه آرایش و نحوه پاک کردن آن بعد از عمل بینی آورده شده است:

 • خیس شدن پانسمان، گچ بینی و بخیه ها خطر التهاب و عفونت را افزایش می دهد. بنابراین، باید صورت خود را با دستمال مرطوب تمیز کنید تا بانداژها و بخیه های خارجی شما برداشته شود.
 • هنگام آرایش با پوست خود ملایم باشید.
 • برای پاک کردن آرایش، به جای آب از یک پارچه تمیز یا پدهای پاک کننده آرایش استفاده کنید.
 • با پدها و برس های آرایشی به خصوص در اطراف بینی فشار وارد نکنید.
 • روی زخم ها و بخیه ها آرایش نکنید.
 • از زدن عطرهای قوی خودداری کنید، زیرا ممکن است بینی شما را تحریک کرده و باعث عطسه شما شوند.
 • فقط از مرطوب کننده های فاقد مواد عطری استفاده کنید.
 • مطمئن شوید که پوست خود را با پاک کننده آرایش و یک پد پنبه ای در پایان روز تمیز کنید.
 • از محصولات زیبایی باکیفیت استفاده کنید، زیرا محصولات ارزان قیمت ممکن است منجر به حساسیت پوست و تشدید عوارض عمل بینی شود.
 • برای جلوگیری از خشکی پوست و به حداقل رساندن کبودی، روتین مراقبت از پوست داشته باشید.
 • به مدت سه ماه از محصولات لایه بردار شیمیایی استفاده نکنید.
 • هنگام آرایش کردن، تا زمانی که زخم‌هایتان به طور کامل بهبود نیافته، بینی خود را فشار ندهید یا به پوست آن دست نزنید.

چگونه بعد از عمل بینی آرایش کنیم؟

آرایش بعد از جراحی بینی مانند قبل از عمل نیست و باید در زمان و نحوه استفاده از آن دقت بیشتری داشته باشید. اگر تصمیم گرفتید مدت کوتاهی پس از جراحی بینی خود آرایش کنید، ما چند پیشنهاد داریم که چگونه این کار را به روشی آگاهانه و ایمن انجام دهید:

 1. از برس های تمیز استفاده کنید: تمیز نگه داشتن ناحیه بینی در حین بهبودی برش ها بسیار مهم است و اگر هنگام آرایش کردن از برس های تمیز استفاده نکنید، ممکن است به دلیل وجود باکتری در معرض خطر عفونت قرار خواهید گرفت. استفاده پدهای آلوده بر روی نواحی تازه عمل شده، باکتری ها را به داخل زخم منتقل کرده و باعث عفونت، جوش و جای زخم بیشتر می شوند.
 2. از فشار بر روی پوست خود خودداری کنید: به هنگام آرایش کردن یا پاک کردن با پوست خود ملایم باشید، زیرا افزایش فشار به ناحیه ممکن است باعث تحریک شود. همچنین احتمال بروز تورم و کبودی بیشتر و طولانی شدن روند بهبودی را افزایش می دهد.
 3. از آرایش کردن روی محل جراحی خودداری کنید: بینی و نواحی اطراف آن بعد از عمل بینی آسیب پذیرتر هستند. لذا توصیه می شود از آرایش روی این قسمت ها خودداری کنید.
 4. از محصولات آرایشی باکیفیت استفاده کنید: استفاده از محصولات بی کیفیت بعد از جراحی بینی می تواند منافذ پوست را بسته و و باعث عفونت، تغییر رنگ پوست و سایر تحریکات پوستی می شوند. همان طور که اشاره شد به منظور کاهش بسته شدن منافذ پوست از پودرها و کرم های سنگین استفاده نکنید.

کلام آخر

یکی از عوامل کلیدی برای کاهش عوارض جراحی بینی و دستیابی به بهترین نتایج، پیروی از دستورالعمل های ارائه شده توسط پزشک از جمله نحوه و زمان آرایش کردن است. زمان آرایش بعد از عمل بینی به عوامل متعددی از جمله روند بهبود بیمار و نوع عمل جراحی بستگی دارد. به طورکلی، بعد از جراحی بینی به روش بسته امکان آرایش 7 تا 10 روز بعد از عمل وجود دارد. اما در جراحی بینی باز باید حداقل یک تا دو ماه بعد از عمل برای آرایش صبر کنید. در پایان توصیه می شو برای کاهش مشکلات پوستی و عوارض بعد از عمل بینی با بهترین جراح بینی مشورت نمایید.

دکتر کیان احمدی

دکتر کیان احمدی

دکتر کیان احمدی جراح گوش و حلق وبینی به عنوان جراح پلاستیک و صورت در بروجرد فعالیت دارند. ایشان فارغ التحصیل و دارای بورد تخصص از دانشگاه تهران هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *